تبلیغات
.

.
 
پیام رهبری
رئیس هیئت مدیره استان
عطااله هاشمی نعمتی
پیوندهای مفیدتبریز 2018

***برای اطلاع از فعالیتهای روزانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی و مطالب متنوع از بخش کشاورزی استان به کانال تلگرام نظام صنفی استان مراجعه نمایید ***
 در سفر استانی دکتر روحانی به استان آذربایجان شرقی  درایتدای خرداد ماه ، عطااله هاشمی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان به عنوان نماینده تشکلهای بخش کشاورزی استان با ارائه نامه و طرح مسائل و مشکلات بخش کشاورزی از رئیس جمهور درخواست نمود تا در جهت کاهش مشکلات کشاورزی، کشاورزان استان را یاری نمایند.
به گزارش دبیرخانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی، بدنبال اعلام سفر قریب الوقوع رئیس جمهور در اواخر اردیبهشت ماه و اعلام برنامه های ایشان در این سفر بخش کشاورزی استان نیز با تشکیل جلسات متعدد برای حضور پررنگ کشاورزان برنامه هایی را تدوین و به اجرا در آورد. یکی از این برنامه ها ارائه مسائل و مشکلات بخش کشاورزی استان و تهیه نامه در این خصوص به رئیس جمهور حسن روحانی بود. برای جلسه مذکور مدیران کلیه تشکلهای کشاورزی و مدیران دولتی بخش کشاورزی استان  دعوت شده بود که با پیشنهاد جمعی از تشکلها عطااله هاشمی به عنوان نماینده بخش کشاورزی استان برای ارائه مطالب به رئیس جمهور انتخاب و سپس کلیه مسائل و مشکلات قابل طرح برای رئیس جمهور توسط نمایندگان تشکلها مطرح و توسط نظام صنفی کشاورزی استان جمع بندی نهایی انجام یافت .
متن نامه نظام صنفی به رئیس جمهور به این شرح می باشد.

جناب آقای دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

 موضوع : اهم مشکلات و راهکارهای بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی

       جناب آقای رئیس جمهور ضمن سپاس وقدردانی از عمل به قول داده شده درخصوص احیای دریاچه ارومیه و تشکیل ستاد توانمند و کارآمد و تعیین مسول اجرایی دلسوزی چون آقای دکتر کلانتری ضمن درخواست مجدد برای تقویت بنیه های مالی و اجرایی  ستاد احیای دریاچه ارومیه ، انشاءالله این پروژه عظیم ملی با یاری خدا و همراهی ذینفعان به بهترین نحوی عملیاتی خواهدشد.

اجازه می خواهم ضمن قدردانی از تلاشهای صادقانه وزارت جهادکشاورزی و سازمان جهادکشاورزی استان اهم مشکلات بخش کشاورزی و راهکارهای پیشنهادی برای برون رفت از این مشکلات را خدمت حضرتعالی عرض نمایم.

1 تسریع در اجرای قانون بیمه تامین اجتماعی کارفرمایان بخش کشاورزی

با توجه به اینکه اغلب کارفرمایان بخش کشاورزی خود از کارگران کشاورزی هستند و بهمراه زنان ، فرزندان و یاکارگران خود در مزارع و باغات و دامداری ها مشغول فعالیت هستند به منظور حمایت از آنها و تامین آتیه  سالهای کهنسالی و ناتوانی جسمانی ، دستور فرمایید نسبت به تسریع در اجرای قانون بیمه کارفرمایان بخش کشاورزی همانند کارگران کشاورزی اقدام گردد. (درخواست اجرای مصوبه مجلس درقالب طرح اصلاح موادی           به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ماده الحاقی 29 طرح مذکور که اعتبار لازم بابت اجرای این حکم از محل 20 درصد ردیف درآمدی  مندرج در قوانین بودجه سنواتی با عنوان درآمد حاصل از اخذ عوارض از واردات میوه و سبزیجات تأمین و به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می گردد.) تقاضا دارد منابع پایدار و قابل اعتنایی برای تامین بیمه اجتماعی کشاورزان در نظر گرفته شود و بدون شک  این امر در نگهداشت نیروی انسانی شاغل دربخش و امنیت شغلی کشاورزان و امنیت غذایی کشور فوق العاده  موثر خواهد بود.

2 عدم تخصیص منابع بانکی به بخش کشاورزی

براساس بند (ح) تبصره 11 قانون بودجه سال 94 و بندهای متناظر آن در سنوات قبل، بطورمتوسط حداقل   25 درصد از مجموع تسهیلات پرداختی بانکها و موسسات اعتباری بایستی به بخش کشاورزی با نرخ ترجیهی اختصاص یابد ولی رویکرد توزیع تسهیلات در سنوات گذشته به گونه ای بوده است که عملاً سهم بری   بخش کشاورزی از تسهیلات بسیار پایین تر از درصد مقرر شده در قانون بوده است.

3 - تجدید نظر در ابعاد اقتصادی سند دار کردن زمینهای کشاورزی

قانون سند دار کردن زمینهای کشاورزی که به عنوان نقطه قوت بخش کشاورزی و برای حل مشکلات اسنادی و وثیقه ای کشاورزان مطرح و ارائه گردیده بود در عرصه عمل و اجرای قانون با تعیین حداقل ابعاد اقتصادی زمینهای کشاورزی و باغات بطور مثال در آذربایجان شرقی  برای مزارع آبی   10  هکتار و مزارع دیم   25 هکتار ، باغات آبی  5   هکتار و باغات دیم   10  هکتار تعیین گردید . با تعیین این ابعاد عملاً امکان سند دار شدن  95 درصد زمینها و باغات کشاورزی وجود ندارد زیرا اغلب مزارع و باغات در قطعات کوچک و کمتر از ابعاد تعریف شده است. لذا پیشنهاد می شود برای حفظ یکپارچگی اراضی کشاورزی و سند دار کردن آنها وضعیت فعلی قطعات ملاک عمل قرار گرفته و سند مالکیت صادر شود.

4 تامین اعتبار استمهال وامهای کشاورزی آسیب دیده از سرمازدگی و خشکسالی

مطابق بند ( د ) تبصره 11 قانون بودجه سال های 93 و 94 کل کشور مقررگردیده است باز پرداخت  وامهای اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی که دچار خسارتهای خشکسالی و سرمازدگی و ... شده اند پس از طرح وتصویب درکارگروه های مربوطه و بعد از تامین بار مالی اضافی از محل اعتبارات ماده ( 12 ) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور و اعتبارات پیش بینی نشده قانون بودجه به مدت سه سال امهال گرددکه با وجود وقوع سرمازدگی وسایر حوادث غیرمترقبه به مزارع و باغات استان علی رغم انجام اقدامات اولیه در استان تاکنون هنوز از سوی بانک مرکزی در خصوص ابلاغ بار مالی حاصل از استمهال وام های یاد شده اقدامی  صورت نگرفته است.

5 تقویت ساختار صندوق بیمه محصولات کشاورزی و استقلال آن

صندوق بیمه محصولات کشاورزی که به عنوان یک نهاد بیمه ای تخصصی بخش کشاورزی در بانک کشاورزی تشکیل یافته است متاسفانه به علت عدم کارآمدی و عدم تامین خسارت آسیب دیدگان بخش کشاورزی به  نهاد غیر موثری تبدیل شده است. نارضایتی کشاورزان از عملکرد صندوق و عدم تمایل کشاورزان به بیمه نمودن محصولات کشاورزی خود حکایت از عمق فاصله بین انتظارات و عملکرد صندوق دارد.ضمن اینکه استقلال این صندوق بصورت سابق در تقویت و کارآیی آن موثر خواهد بود.

لذا لزوم بازنگری و ایجاد تغییرات اساسی درساختار صندوق بیمه محصولات کشاورزی به عنوان مطالبه جدی کشاورزان آذربایجان شرقی می باشد.

6 درخواست اجرای طرح تعادل بخشی آبهای زیرزمینی در حوضه دریاچه ارومیه

براساس بند ( و ) تبصره 11 قانون بودجه سال 1394 ، وزارت نیرو می بایست نسبت به نصب کنتورهای    حجمی هوشمندچاههای کشاورزی اقدام نماید ودرکنار آن با تعیین تکلیف چاههای غیر مجاز کشاورزی در    حوضه مذکور از برداشت بی رویه و اضافی آب کشاورزی از سفره های زیرزمینی ممانعت بعمل آید.

7 برقدارکردن چاههای کشاورزی

براساس بند ( ز ) تبصره 11 قانون بودجه سال 94 کل کشور و در راستای اجرایی نمودن ماده 24 قانون   افزایش بهره وری بخش کشاورزی وزارت نیرو موظف به تامین اعتبار برقدار کردن چاههای کشاورزی شده است که بدلیل عدم تامین اعتبار مورد نیاز اجرای بند مذکور عملیاتی نگردیده است.

8 اعطای تسهیلات جهت اتوماسیون مرغداریها با هدف کاهش هزینه تولید، مصرف بهینه انرژی و  افزایش  بهره وری تولید با توجه به راندمان پایین انرژی در سرمایش و گرمایش و تهویه در غالب مرغداری های موجود.

9 حمایت از توسعه زیر ساختهای مورد نیاز برای توسعه تولیدات گلخانه ای با مساعدتهای فنی و تسهیلاتی جهت بهینه نمودن مصرف آب کشاورزی

10 صدور کارت هوشمند سوخت برای ماشین آلات و موتورپمپ های کشاورزی با هدف توزیع مناسب سوخت در بخش کشاورزی

11 اختصاص تسهیلات برای احداث استخر ذخیره آب در اجرای طرحهای مختلف آبیاری تحت فشار در اشاعه روشهای مدرن آبیاری

12 درخواست اجرای قانون مصوبه مجلس درخصوص قبولی اسناد عادی و رسمی کشاورزان بعنوان وثیقه از سوی بانکها و موسسات مالی درزمان اعطای تسهیلات

13 صدور دستور تاسیس شعب صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در شهرستانها با تامین اعتبار و پرداخت سهم دولت

14 تامین نقدینگی و رفع موانع قانونی تهیه نهاده های دام و طیور از تولیدکنندگان داخلی و خارجی


عطااله هاشمی

                  رئیس هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی استان و نماینده منتخب تشکلهای کشاورزی استان

گفتنی استنظامهای صنفی کشاورزی شهرستانهای استان آذربایجان شرقی نهایت همکاری را با ستاد استقبال سفر رئیس جمهوری انجام داده و هرکدام با اعزام حداقل 2 اتوبوس از اعضای نظام صنفی شهرستان خود در جمع پرشور مراسم استقبال از ریاست جمهوری درتبریز شرکت نموده و علاقه و وفاداری خود را به نظام جمهوری اسلامی و رئیس جمهور محترم نشان دادند.طبقه بندی: گزارش، اخبار ویژه، اخبار استان،
برچسب ها: مشکلات کشاورزی، نامه، رئیس جمهور،
[ یکشنبه 31 خرداد 1394 ] [ 02:50 ب.ظ ] [ ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره ما

سامانه اطلاع رسانی نظام صنفی کارهای کشاورزی استان آذربایجان شرقی به منظور برقراری ارتباط دو سویه با كشاورزان عضو نظام صنفی كشاورزی و همکاران نظام صنفی در سراسر استان ایجاد و راه اندازی شده است. لذا از كلیه عزیزان درخواست می شود هرگونه اخبار فعالیت ،پرسش و یامشكلات و پیشنهادات خود را ازطریق این سامانه با هیئت مدیره نظام صنفی استان درمیان بگذارند.

برای طرح پیشنهادات وانتقادات و مشكلات خود از گزینه "تماس با ما" استفاده نمایید.همچنین نظرات خود را در مورد هر مطلب می توانید درقسمت " نظر دهید" ارائه كنید.

نشانی ما : تبریز - بلوارآزادی - حدفاصل میدان جهاد و زیرگذرلاله - سازمان جهادكشاورزی استان آذربایجان شرقی - طبقه همكف - اتاق 145 - نظام صنفی كشاورزی ومنابع طبیعی استان آذربایجان شرقی تلفن 34494145-041 - فاکس 34407170- 041 - همراه 09148137983
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
صفحات غیرفعال

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :