.
 
پیام رهبری
پیوندهای مفیدتبریز 2018

***برای اطلاع از فعالیتهای روزانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی و مطالب متنوع از بخش کشاورزی استان به کانال تلگرام نظام صنفی استان مراجعه نمایید ***

محمدحسین فرهنگی نماینده مردم شهرستانهای تبریز اسکو آذرشهر و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی

به گزارش دبیرخانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی، جلسه بررسی مسائل و مشکلات کشاورزی استان با حضور 8 نفر از نمایندگان استان آذربایجان شرقی  در مجلس شورای اسلامی، برخی از مدیران دستگاههای اجرایی استان و مدیران تشکلهای کشاورزی استان و روسا و دبیران اجرایی شهرستانهای استان آذربایجان شرقی در مورخ 8 اردیبهشت ماه در محل سازمان تعاون روستایی استان برگزارشد که درپست قبلی به مطالب مطرح شده توسط چند نفر از مدیران استانی و کشوری اشاره شد. در این پست به اهم سخنان و بیانات نمایندگان محترم حاضر در جلسه اشاره می کنیم.


اهم سخنان محمدحسین فرهنگی نماینده مردم شهرستانهای تبریز اسکو آذرشهر و عضو هیئت رئیس مجلس شورای اسلامی
-    نقش نهادهای واسط  تنها انتقال مطالب و مطالبات نیست بلکه پردازش و بررسی مسائل و مشکلات زیر مجموعه  و ارائه راه حلهای ویژه برای حل مشکلات می باشد.
-    پیشنهاد می کنم برای بررسی و حل مسائل و مشکلات بخش کشاورزی  کمیته تخصصی مابین جهادکشاورزی، نظام صنفی کشاورزی و سایرتشکلهای بخش کشاورزی تشکیل گردد .
-    درخصوص بیمه کارفرمایان کشاورزی آقای دکتر وحدتی در کمیسیون اجتماعی مجلس هستند پیشنهادات تان را بدهید تا در قالب طرح به مجلس داده شود.
-    بحث توسعه و عمران روستایی مشابه همان نقشی که جهادسازندگی در اوایل انقلاب داشت و کامل تر از آن  در مجلس مطرح شده است ولی هنوز تصویب نشده.
-    پیشنهادمی کنم تعاونی های تولیدی توزیعی بدون واسطه توسط تشکلهای کشاورزی تشکیل شود تا منافع آن هم به تولید کننده و هم به مصرف کننده برسد.
-    ماده 54 قانون رفع موانع تولید توسط استان آذربایجان شرقی پیشنهاد شده است اما در استان ما ضعیف تر از سایر استانها اجرا شده است.
-    در بحث عدم آلایندگی فعالیتهای کشاورزی و صنایع جانبی چنانچه این گونه فعالیتها در محدوده شهرها و روستاها قرارداشته باشد محیط زیست نمی تواند جلوی آنرا بگیرد.
-    مطابق مصوبه مجلس بخشودگی جرایم وامهای کشاورزی  تاپایان شهریور97 در صورت پرداخت اصل و سود اولیه بدون سقف اعمال خواهد شد.
معصومه آقاپور نماینده مردم شهرستان شبستر
-    همه ما کم و بیش با مشکلات آشنایی داریم و تنها گله مندی دردی را دوا نمی کند همه باید آستینها را بالا بزنیم و هرکس بنا به مسولیت و جایگاه خود اگر می تواند کاری انجام دهد بسم الله.
-    در رابطه با بانک کشاورزی من قول می دهم رئیس بانک کشاورزی کشور را تا یکماه آینده به تبریز بیاورم و از نزدیک مشکلات بانکی را با ایشان حل و فصل کنیم.
-    تبادل و انتقال دانش و تجربیات کشاورزان پیشرو همواره باید مدنظر و مورد توجه باشد تا به افزایش بهره وری بخش کمک شود.
-    وضعیت اقلیم و آب و هوای استان ما طوری است که تمام محصولات کشاورزی آن پس از محصولات سایر استانهای گرمسیری به بازار می رسد و این زمانی است که قیمت ها بسیار پایین است بنابر این توصیه من این است که کشاورزان ما نباید خام فروشی کنند بلکه به محصول ثانویه تبدیل سپس راهی بازار کنند.
-    درخصوص صادرات محصولات کشاورزی پیشنهاد می کنم کمیته ای تشکیل شود و من کمیته مذکور را به معاونت اموراقتصادی  وزارت امورخارجه متصل می کنم تا بستر صادرات محصولات کشاورزی استان فراهم شود.
-    کشاورزان ما در یک دهه گذشته دچار دام فقر شده اند بطوری که معیشت آنها دچار مشکل شده است باید چاره ای بیاندیشیم تا از این فقر بیرون بیایند و آن تولید محصول با نگاه به بیرون و برای صادرات است.
-    پیشنهاد می کنم بازارچه های دائمی برای فروش محصولات کشاورزی در مناطق روستایی و شهری ایجاد شود.
-    در کنار تولید محصولات کشاورزی  به صنایع و صنعت کشاورزی باید توجه شود متاسفانه صنایع کشاورزی ما متناسب با رشد تولیدات کشاورزی توسعه نیافته است.


اعزازی نماینده مردم شهرستان بناب
-    آب مهمترین موضوع و مسئله کشور در بخش کشاورزی است و لازم است نظام صنفی و تشکلهای کشاورزی بر نحوه مصرف و مدیریت آن نظارت کنند.
-    قیمت پایین محصولات کشاورزی از دغدغه های اصلی کشاورزان است و این امر با کمک نهادها و تشکلهای کشاورزی قابل حل است و نظام صنفی کشاورزی چنانکه راه حلی برای آن دارد به ما پیشنهاد دهد تا ما از طریق مجلس برای اجرایی شدن آن کمک کنیم.
-    کاهش مصرف سموم نیز باید مورد توجه جدی قرارگیردچرا که سلامت مردم وابسته به سلامت مواد غذایی است و ما آمادگی داریم چنانکه پیشنهاد مشخصی  داده شود آن را برسی و مورد توجه قراردهیم.شهاب الدین بیمقدار نماینده مردم شهرستانهای تبریز، اسکو و آذرشهر
-    متاسفانه تعارضاتی بین دستگاههای بخش کشاورزی همچون نظام مهندسی، نظام صنفی و جهادکشاورزی وجوددارد.چرا که بنظر می رسد جهادکشاورزی نظام صنفی کشاورزی را به رسمیت نمی شناسد و بجای تقویت همدیگر ، همدیگر را تضعیف می کنند.
-    علم هنوز به بخش کشاورزی ما وارد نشده است و تنها در بخشهای کوچکی ورود دانش فنی و فناوری را به بخش کشاورزی شاهدهستیم.
-    تشکلهای کشاورزی خودشان باید وارد مباحث بازرگانی محصولات کشاورزی شوند و اگر آنها راسا وارد نشوند مشکلات حل نخواهدشد. بنده نیز حاضرم در این خصوص کمک کنم.
-    در بحث احیای دریاچه ارومیه 50 درصد کار احیا بر عهده کشاورزان است و آن اینکه سطح زیر کشت را افزایش ندهند و راندمان آبیاری را بالا ببرند.عبدالهی نماینده مردم شهرستانهای اهر و هریس

-    عوامل متعددی موجب بروز مشکلات بخش کشاورزی شده است اما در حل آنها نباید همه اش به دولت نگاه و تکیه شود بلکه با تکیه برتوان تشکلهای مردم نهاد می توان برخی از آنها را رفع کرد.
-    کاهش جمعیت روستاها و ترک مزارع و باغات و خروج فرزندان کشاورزان از روستاها همه اش حکایت از عدم جذابیت بخش کشاورزی دارد. بنابر این اگر قوانین و آیین نامه هایی مشکل دارند و منجر به کاهش جذابیت می شود باید اصلاح شوند و از شما می خواهیم که موارد را بصورت دقیق و کارشناسی شده بررسی و در چند خط برای ما بنویسید تا ما پیگیری کنیم.
-    آموزش و ترویج لازمه ارتقای بهره وری بخش کشاورزی است و اصلی ترین وظیفه جهادکشاورزی آموزش و ترویج است و لازم است جهادکشاورزی بیش از این به موضوع بپردازد اما تشکلهای کشاورزی نیز باید در این عرصه وارد شوند.
امینی نماینده مردم شهرستانهای هشترود و چاروایماق
-    پایه و اساس  اقتصاد کشور ما مبتنی بر کشاورزی است اما متاسفانه به بخش صنعت بیش از بخش کشاورزی توجه و اهمیت داده می شود در حالی که دیدیم در زمانهای تحریم تنها بخشی که توانست روی پای خود بایستد و آسیب نبیند بخش کشاورزی بود واما بخش صنعت فلج شد.
-    متاسفانه منابع طبیعی برای کشاورزان ما یک معضل بزرگی شده است بطوری که کشاورزان دارای سند را نیز به زندان و حبس می اندازند. اینگونه برخوردها موجب دلسردی کشاورزان میشود و به همین جهت رغبتی به ماندن در روستا ندارند.
-    چگونه است که وقتی اقساط وامهای بانکی عقب می افتد جریمه شامل می شود ولی برای دیرپرداخت خریدهای تضمینی جریمه شامل نمی شود؟
وحدتی نماینده مردم شهرستان بستان آباد
-    دستگاههای دولتی بخش کشاورزی تلاش و فعالیتهای زیادی می کنند اما این فعالیتها کافی نیستند.
-    ما تواناییهای بالقوه ای داریم که اگر آنها را بکارگیریم می توانیم بر مشکلات فائق آییم.
-    آموزشهای کشاورزان و افزایش راندمان آبیاری می تواند بهره وری بخش را بالا ببرد.
-    برخوردهای نامناسب با کشاورزان منجر به فرار سرمایه ها از بخش می شود.
-    دربخش کشاورزی ما باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و این امر یک ضرورت در بخش کشاورزی است.
-    تولیدات ما باید استاندارد شود تا بتواند به بازارهای جهانی راه یابد.
-    متاسفانه تسهیلات روستایی فقط به واحدهای صنعتی داده می شود در این صورت تعداد زیادی از روستائیان متقاضی تسهیلات نمی تواننند از تسهیلات استفاده کنند.


جمع بندی و خلاصه درخواستها:
  1. -    پروانه فعالیت نظام صنفی کشاورزی به عنوان مدرک  و سند معتبر از سوی کلیه ارگانها و دستگاهها به رسمیت شناخته شود.
  2. -    قانون نظام صنفی کشاورزی بصورت مستقل از سوی مجلس مورد توجه و تصویب قرار گیرد.
  3. -    کشاورزان استان انتظار دارند آیین نامه اصلاحی نظام صنفی کشاورزی هرچه سریعتر از سوی هیئت دولت به تصویب برسد.
  4. -    پیشنهاد می شود 3 نفر نماینده از نظام صنفی کشاورزی برای شرکت در جلسات  کمیسیونهای مختلف مجلس  معرفی شوند.
  5. -    پیشنهاد می شود مشاور افتخاری بخش کشاورزی برای هریک از نمایندگان محترم استان در مجلس از سوی نظام صنفی کشاورزی   تعیین شود.

طبقه بندی: گزارش، اخبار استان،
برچسب ها: نمایندگان مجلس، نماینده، جلسه، تبریز، شبستر، اهر، هشترود،
[ شنبه 15 اردیبهشت 1397 ] [ 08:53 ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره ما

سامانه اطلاع رسانی نظام صنفی کارهای کشاورزی استان آذربایجان شرقی به منظور برقراری ارتباط دو سویه با كشاورزان عضو نظام صنفی كشاورزی و همکاران نظام صنفی در سراسر استان ایجاد و راه اندازی شده است. لذا از كلیه عزیزان درخواست می شود هرگونه اخبار فعالیت ،پرسش و یامشكلات و پیشنهادات خود را ازطریق این سامانه با هیئت مدیره نظام صنفی استان درمیان بگذارند.

برای طرح پیشنهادات وانتقادات و مشكلات خود از گزینه "تماس با ما" استفاده نمایید.همچنین نظرات خود را در مورد هر مطلب می توانید درقسمت " نظر دهید" ارائه كنید.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
صفحات غیرفعال

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات