.
 
پیام رهبری
پیوندهای مفیدتبریز 2018

***برای اطلاع از فعالیتهای روزانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی و مطالب متنوع از بخش کشاورزی استان به کانال تلگرام نظام صنفی استان مراجعه نمایید ***

جلسه بررسی مسائل و مشکلات کشاورزی استان با حضور 8 نفر از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، برخی از مدیران دستگاههای اجرایی استان و مدیران تشکلهای کشاورزی استان و روسا و دبیران اجرایی شهرستانهای استان آذربایجان شرقی برگزار گردید.

به گزارش دبیرخانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی، جلسه بررسی مسائل و مشکلات بخش کشاورزی استان و نظام صنفی کشاورزی با حضور 8 نفر از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل آب منطقه ای، مدیرکل تامین اجتماعی استان، مدیرکل حفاظت محیط زیست، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان، مدیرتعاون روستایی استان، مدیرکل دفتر ساماندهی صنوف و تشکلهای مردم نهاد، دبیرخانه کشاورز، رئیس شورای اسلامی استان، رئیس و اعضای کمیسیون آب کشاورزی و منابع طبیعی استان،مدیرصندوق حمایت از بخش کشاورزی استان، مدیران اتحادیه های تعاونی روستایی استان، اتحادیه دامداران و روسا و دبیران اجرایی شهرستانهای استان هشتم اردیبهشت ماه 97 در محل سازمان تعاون روستایی استان برگزارشد.
درابتدای جلسه عطااله هاشمی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان ضمن قدردانی از زحمات و حضور کلیه اعضای حاضر در جلسه بویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، مشکل آب را مهمترین مشکل و چالش بخش کشاورزی دانست و افزود: بحران آب در نتیجه عدم توجه به هشدارهای دلسوزان و برنامه ریزی های نامناسب توسعه ای بخش کشاورزی آشکار شده است.

هاشمی با تاکید بر اهمیت وجود در یاچه ارومیه در حیات منطقه شمالغرب کشور افزود: از نمایندگان مجلس می خواهیم که اعتبارات و حق آبه لازم برای احیای دریاچه را در اولویت کاری خود قراردهند.

وی کشاورزان را بازنده اصلی دربحث بازرگانی محصولات کشاورزی ذکر کرد افزود: متاسفانه کشاورزان در خط مقدم انواع بلایای طبیعی قراردارند و زمانی که با زحمت فراوان محصولشان را به بازار می رسانند به قیمت مناسب فروخته نمی شود. اما دلالان و واسطه ها سودهای خوبی را نصیب خود می کنند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی استان از دیگر مشکلات بخش کشاورزی ، پایین بودن بهره وری، ناپایداری بازار محصولات کشاورزی، عدم حمایت کافی از کشاورزان و تامین نهادهای کشاورزی را برشمرد.وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی بتدریج کاهش می یابدافزود: بهره های سرسام آور بانکی بلای جان بخش کشاورزی شده است و سرمایه های بخش را فراری می دهد.

عضو شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی کشور با اشاره به شعار « جوجه یکروزه بیمه است اما کشاورز بیمه نیست » افزود: در استان آذربایجان شرقی تعامل و همکاری خوبی با بیمه تامین اجتماعی داریم اما قوانین موجود در این زمینه نا کارآمد و ناکافی است و علی رغم تصویب طرح اصلاح موادی به قانون تنظیم تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ماده الحاقی 29 در سال 94 نیز تنها 12000 نفررا پوشش می داد و درحالی که حدود یک میلیون نفر کشاورز عضو نظام صنفی هستند و لذا درخواست می کنیم منابع اعتباری قابل توجهی برای این امر تصویب و ابلاغ شود.

وی به دیگر مشکلات کشاورزان اشاره کرد و گفت: عدم پذیرش اسنادملکی کشاورزان توسط بانکهای عامل- اصلاح قوانین بیمه محصولات کشاورزی برای افزایش رغبت کشاورزان برای بیمه گذاری و اصلاح معیار اقتصادی اراضی کشاورزی فاقد سند برای سنددار کردن آنها

عطااله هاشمی درپایان از نمایندگان درخواست کرد آیین نامه اجرایی نظام صنفی کشاورزی را به قانون تبدیل کنند و درتصویب آیین نامه اصلاحی نظام صنفی کشاورزی توسط هیئت دولت کمک کنند.
عباس سیاح مدیرکل دفتر ساماندهی صنوف و تشکلهای مردم نهاد تشکیل نظام صنفی کشاورزی درکشور را مهمترین اتفاق در بخش کشاورزی کشور دانست و افزود با تصویب قانون نظام مهندسی کشاورزی و آیین نامه اجرایی نظام صنفی کشاورزی و ابلاغ آن مسیر تشکیل نظام صنفی هموار تر شد.

وی وظیفه اصلی نظام صنفی را مطالبه گری ذکر کرد و تاکید نمود اعضای نظام صنفی باید بطور دایم از مسولان و نمایندگان ، حل مشکلات بخش کشاورزی را مطالبه کنند چرا که نظام صنفی با توجه به ماهیت غیر انتفاعی  آن بدنبال منافع فردی نبوده بلکه منافع کل بخش و منافع کشاورزان را مطالبه می کند.

سیاح با اشاره با رعایت قانون در نظامهای صنفی تاکید کرد: اعضای هیئتهای مدیره همیشه سلامت و شفافیت مالی را مقدم بدارند و رعایت قانون را سرلوحه امور خود قراردهند.غفاری مدیرسازمان تعاون روستایی استان نیز در سخنان کوتاهی با تاکید بر شناسنامه دار کردن نظام صنفی کشاورزی گفت: نظام صنفی کشاورزی باید توسط دستگاههای دولتی و غیر دولتی به عنوان بزرگترین نهاد رسمی بخش کشاورزی به رسمیت شناخته شود و این امر نیاز به حمایت جدی مدیران بخشهای مختلف و نمایندگان را می طلبد.

وی با اشاره به فعالیتهای سازمان تعاون روستایی برای فرآوری و تبدیل محصولات کشاورزی و بازرگانی محصولات افزود: علی رغم این همه فعالیت فضا برای فعالیت بیشتر تشکلهای غیردولتی وجود دارد و لازم است نظام صنفی کشاورزی بطور جدی وارد مباحث بازرگانی محصولات کشاورزی شود.

این خبر تکمیل می شود.طبقه بندی: گزارش، اخبار استان،
برچسب ها: جلسه، نمایندگان مجلس، بررسی مشکلات کشاورزی، عطااله هاشمی،
[ سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 ] [ 11:39 ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره ما

سامانه اطلاع رسانی نظام صنفی کارهای کشاورزی استان آذربایجان شرقی به منظور برقراری ارتباط دو سویه با كشاورزان عضو نظام صنفی كشاورزی و همکاران نظام صنفی در سراسر استان ایجاد و راه اندازی شده است. لذا از كلیه عزیزان درخواست می شود هرگونه اخبار فعالیت ،پرسش و یامشكلات و پیشنهادات خود را ازطریق این سامانه با هیئت مدیره نظام صنفی استان درمیان بگذارند.

برای طرح پیشنهادات وانتقادات و مشكلات خود از گزینه "تماس با ما" استفاده نمایید.همچنین نظرات خود را در مورد هر مطلب می توانید درقسمت " نظر دهید" ارائه كنید.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
صفحات غیرفعال

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic