.
 
پیام رهبری
پیوندهای مفیدتبریز 2018

***برای اطلاع از فعالیتهای روزانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی و مطالب متنوع از بخش کشاورزی استان به کانال تلگرام نظام صنفی استان مراجعه نمایید ***رئیس  نظام صنفی کشاورزی آذربایجان شرقی : در طول دهه های گذشته عدم شفافیت در خصوص مالکیت منابع طبیعی باعث بروز برخی اختلافات فی ما بین کشاورزان و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان شده است.

به گزارش دبیرخانه نظام صنفی کشاورزی آذربایجان شرقی؛ جلسه بررسی مسائل و مشکلات بخش کشاورزی آذربایجان شرقی شامگاه روزدوشنبه دوم اسفند ماه 95 با حضور دکتر نامدار مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری، مهندس غفاری مدیر سازمان تعاون روستایی، مهندس باقریان مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، اعضای هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی استان و شهرستانها و اعضای کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی شورای اسلامی استان در سالن جلسات سازمان تعاون روستایی برگزارشد.

عطااله هاشمی طی سخنانی در این نشست ضمن اشاره به اهمیت منابع طبیعی، مراتع و جنگل ها در حیات بشری، بر ضرورت مشارکت و حضور فعال مردم در حفظ، احیا و توسعه این منابع تاکید کرد و گفت: با عنایت به اینکه منابع طبیعی جزء لاینکف نظام کشاورزی است لذا باید در کنار بهره برداری بهینه در حفظ و حراست از این منابع نیز بکوشیم.عطاالله هاشمی خاطر نشان ساخت: مطمئنا هیچ کشاورزی مایل به نابودی منابع طبیعی، مراتع و جنگل ها نیست اما غالبا ابهام در نقشه های منابع طبیعی و عدم دسترسی به این نقشه ها کشاورزان را دچار سردرگمی کرده و برخی سودجویان از این موقعیت استفاده می نمایند و در نهایت این موضوع باعث بدنامی کشاورزان می شوند.

وی اضافه کرد: متاسفانه در طول دهه های گذشته عدم شفافیت در خصوص مالکیت منابع طبیعی باعث بروز برخی اختلافات فی ما بین کشاورزان و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان شده است.
هاشمی وجود خلاء های قانونی را یکی از عوامل مهم بروز این اختلافات اعلام کرد و افزود: متاسفانه عدم آگاهی کشاورزان به قانون و مسائل حقوقی باعث شده تا غالبا حق وحقوق این قشر زحمت کش پایمال شود.

 وی در ادامه از عقد تفاهم نامه همکاری نظام صنفی کشاورزی آذربایجان شرقی با کانون وکلای دادگستری استان طی روزهای آتی خبر داد و گفت: ما می کوشیم تا با بهره گیری از ظرفیت های کانون وکلا، مانع تضیع حقوق کشاورزان شویم در این راستا تعدادی از وکلا  به عنوان وکلای اختصاصی اعضای نظام صنفی کشاورزی آذربایجان شرقی انتخاب خواهند شد تا دعاوی مربوط به کشاورزان را رسیدگی کنند البته حق الوکاله این وکلا از طرف نظام صنفی پرداخت خواهد شد.

وی افزود: نظام صنفی کشاورزی آذربایجان شرقی همواره حامی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان است، در راستای افزایش همکاری ها  پیشنهاد می کنم تفاهم نامه ای بین این دو نهاد منعقد شود.
 
عضو شورای اسلامی آذربایجان شرقی  در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به در پیش بودن فصل داشت زراعی گفت: متاسفانه کشاورزی این استان از نظر تغذیه گیاهی وضعیت مناسبی ندارد، در حالی که تغذیه مناسب گیاه از عناصر کودی باعث غنی سازی و افزایش تولید محصولات کشاورزی می شود.

رئیس نظام صنفی کشاورزی اضافه کرد: پایین بودن توان مالی و عدم نقدینگی کشاورزان باعث کوتاهی در مصرف کودهای کامل شده است.
هاشمی پیشنهاد کرد تا تعدادی از کارگزاری های فروشندگان کودهای شیمیایی به تشکل های بخش کشاورزی واگذار شود تا از این طریق بخشی از مشکلات کشاورزان رفع گردد.


مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی آذربایجان شرقی هم در این جلسه با بیان اینکه بر اساس اعلام موسسه تحقیقات خاک و آب، برآورد نیاز خاکی استان 235 هزار تن است، افزود: سالانه 154 هزار تن کود شیمیایی درآذربایجان شرقی توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی توزیع می شود.

جمشید باقریان با بیان اینکه وظیفه اصلی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تامین و تدارک، حمل و نقل و توزیع نهاده های کشاورزی برای کشاورزان است افزود: 145 کارگزار رسمی تحت پوشش این شرکت در سطح آذربایجان شرقی مشغول به فعالیت هستند.
وی اضافه کرد: در سالهای اخیر مصرف کود شیمیایی به دلیل بالا رفتن قیمت، نسبت بر میانگین مصرف کاهش یافته است.

باقریان در تشریح نحوه فروش کود در استان گفت: بر اساس دستور عمل وزارت جهاد کشاورزی، فروش کودهای یارانه دار باید به صورت نقدی باشد اما شرکت خدمات حمایتی کشاورزی آذربایجان شرقی با مدت های یک ماهه کود در اختیار کشاورزان قرار می دهد و در عین حال فروش کودهای غیر یارانه ای به صورت سه ماهه صورت می گیرد.

وی همچنین از توزیع 67هزار تن انواع کود کشاورزی از ابتدای سال جاری تاکنون در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: در مجموع نامین و توزیع کود کشاورزی در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 38 درصدافزایش داشته است.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی آذربایجان شرقی در خصوص میزان مصرف کودهای شیمیایی در کشورگفت: مصرف کودهای شیمیایی در اراضی کشاورزی کشور نسبت به میانگین جهانی پایین تر می باشد.

 وی افزود: تغذیه مناسب گیاه از نظر عناصر كودی باعث كاهش در مصرف آب و افزایش عملكرد در هكتار خواهد شد
باقریان از راه‌اندازی باشگاه کشاورزان در استان خبر داد و افزود: کشاورزان با عضویت در این باشگاه می‌توانند از خدماتی همچون خدمات آموزشی، ثبت سفارشات، اطلاع از تغییرات اقلیمی و آزمون خاک به صورت رایگان بهره‌مند شوند.

وی هدف از راه‌اندازی باشگاه کشاورزان را ایجاد ارتباط نزدیک و دوسویه با کشاورزان دانست و گفت: در این راستا خط ارتباطی 1559 راه‌اندازی شده و کشاورزان می توانند با استفاده از این سامانه اطلاعات مورد نیاز خود را به سهولت کسب نمایند.
مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: در حال حاضر 11 هزار تن کود به صورت ذخیره استراتژیک جهت کشت بهاره در انبار موجود است.رئیس سازمان تعاون روستایی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه از صدور کارت اعتباری ویژه خرید نهادهای سم،‌ کود و بذر برای کشاورزان خبر داد و گفت: مقدمات این طرح از اواخر خرداد ماه شروع شده و نرم افزاری جامع در این خصوص توسط پست بانک در حال طراحی است، 3 میلیارد تومان از اعتبارات پست بانک برای اجرای این طرح در استان تعیین شده است.
حسن غفاری اضافه کرد: اجرای این طرح سهیلات خرید نهاده های تولید بصورت کارت اعتباری در اختیار کشاورزان قرار می گیرد و کشاورزان می توانند نهاده های مورد نیاز خود را بدون هیچ دغدغه ای با استفاده از کارت اعتباری خریداری و پس ازبرداشت محصول بازپرداخت کنند.
گفتنی است در این جلسه اعضای کمیسیون آب ، کشاورزی و منابع طبیعی شورای اسلامی آذربایجان شرقی نیز مشکلات بخش کشاورزی شهرستان خود را مطرح کردند.طبقه بندی: اخبار استان، گزارش،
برچسب ها: جلسه، منابع طبیعی، خدمات حمایتی، تعاون روستایی، شورای اسلامی،
[ چهارشنبه 4 اسفند 1395 ] [ 02:38 ب.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره ما

سامانه اطلاع رسانی نظام صنفی کارهای کشاورزی استان آذربایجان شرقی به منظور برقراری ارتباط دو سویه با كشاورزان عضو نظام صنفی كشاورزی و همکاران نظام صنفی در سراسر استان ایجاد و راه اندازی شده است. لذا از كلیه عزیزان درخواست می شود هرگونه اخبار فعالیت ،پرسش و یامشكلات و پیشنهادات خود را ازطریق این سامانه با هیئت مدیره نظام صنفی استان درمیان بگذارند.

برای طرح پیشنهادات وانتقادات و مشكلات خود از گزینه "تماس با ما" استفاده نمایید.همچنین نظرات خود را در مورد هر مطلب می توانید درقسمت " نظر دهید" ارائه كنید.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
صفحات غیرفعال

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic