.
 
پیام رهبری
پیوندهای مفیدتبریز 2018

***برای اطلاع از فعالیتهای روزانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی و مطالب متنوع از بخش کشاورزی استان به کانال تلگرام نظام صنفی استان مراجعه نمایید ***


در نشستی صمیمی و صریح با حضور 9 تن از نمایندگان مردم آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی آقایان: دکتر پزشکیان( نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی)، دکترسلمان خدادادی( نماینده مردم ملکان و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس)، دکتر داوودی ( نماینده مردم سراب و عضو کمیسیون کشاورزی )،دکتر فرهنگی(نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر)، دکتر بیگی ( نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر)، دکتر شیویاری ( نماینده مردم میانه)، مهندس بیمقدار( نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر)، مهندس سعیدی(نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر)، روسای هئیت مدیره نظام های صنفی کشاورزی شهرستانها، رئیس آب منطقه ای ، مدیر تعاون روستایی استان، مدیر شعب بانک کشاورزی استان، مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی، مدیر صندوق حمایت از محصولات کشاورزی، مدیران تشکلها واتحادیه های کشاورزی استان و اعضای کمیسیون کشاورزی شورای اسلامی استان مسائل مهم بخش کشاورزی استان و چالشهاو مشکلات مطرح گردید.


به گزارش دبیر خانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی، جلسه بررسی مسائل و مشکلات بخش کشاورزی استان با حضور 9 تن از نمایندگان مردم آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی، روسای هیئت مدیره نظام های صنفی کشاورزی شهرستانها، رئیس سازمان آب منطقه ای ، معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی جهادکشاورزی استان، مدیر تعاون روستایی استان، مدیر شعب بانک کشاورزی استان، مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی، مدیر صندوق حمایت از محصولات کشاورزی، مدیران تشکلها واتحادیه های کشاورزی استان و اعضای کمیسیون کشاورزی شورای اسلامی استان روز چهارشنبه 24 شهریور ماه در محل سازمان آب منطقه استان تشکیل گردید .
عطااله هاشمی رئیس نظام صنفی کشاورزی آذربایجان شرقی:
مجلس شورای اسلامی در پایش و نظارت بر قوانین مصوب از تشکلهای صنفی استفاده کند.

این جلسه که در فضایی صمیمی و صریح با نمایندگان محترم مجلس و کشاورزان برگزار گردید. عطا اله هاشمی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان رویکرد نمایندگان مجلس را در موضوع کشاورزی مثبت و خوب توصیف کرد و گفت: نظام صنفی کشاورزی به عنوان نماینده کشاورزان استان با تشکیل جلسات منظم با نمایندگان محترم مجلس و دعوت کشاورزلن استان را اجابت می کنند و در جلسات حضور می یابند .
رئیس نظام صنفی کشاورزی خواستهای بحق کشاورزان در موضوع قانون گذاری و اجرای قوانین مصوب مجلس را به شرح زیر اعلام نمود .
1.    در تهیه و تنظیم قوانین مرتبط با بخش کشاورزی از نظرات دیدگاههای اعضای نظام صنفی کشاورزی و سایر تشکلهای کشاورزی بهره برده شود. در این راستا درخواست می نمایید در جلسات کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نماینده نظام صنفی کشاورزی به عنوان مهمان ویژه حضور یابد
2.    در اجرای قوانین مصوب اغلب مشکلاتی وجود دارد و در عمل اهداف و روی قوانین مغایرت پیدا میکند که در برخی موارد منجربه تقابل دیدگاه اعضای تشکلها و نهادهای مدنی با دستگاههای مجری می شود.
3.    چنانکه در بند 2 اشاره شد قانون توسط مجلس مصوب می شود ولی دستگاههای مجری ایین نامه اجرایی آن را تهیه و ابلاغ می کند. عملا این آیین نامه ها منافع دستگاههای مجری تنظیم کننده را پوشش می دهد . برای جلوگیری از بروز مشکلات و ایجاد مغایرت در روی قوانین پیشنهاد می کند . مجلس شورای اسلامی نسبت به تهیه و تنظیم شفاف قوانین اقدام نماید . تا از سوء برداشت و تفاسیر مختلف به در باشد و آیین نامه های اجرایی را نیز خود مجلس تهیه و ابلاغ نماید .
4. نظارت بر اجرای قوانین نیز که از وظایف نظارتی مجلس شورای اسلامی است در خواست می شود در پایش و نظارت بر قوانین از تشکلهای صنفی استفاده کند.مهندس قنبری دبیر خانه کشاورز استان :
دستگاههای اجرایی امادگی لازم برای واگذاری مسئولیتهای قابل واگذاری شان را ندارند.
  • دولت مصمم اسا از تشکلهای و بخش خصوصی بهره ببرد و ما به عنوان تشکلهای کشاورزی آماده همکاری با دولت و ایفای نقش سازنده و موثر هستیم
  • انتظار می رود همسو با سیاستهای اعلامی دولت دستگاههای جهاد کشاورزی و آب از قابلیتهای تشکلهای کشاورزی بهره برداری نماید اما احساس می شود که دستگاهها امادگی لازم را برای واگذاری مسئولیتهایشان ندارند
  • کشاورزان با تمام توان در جهت افزایش بهره وری تلاش می کنند اما نگرانی ما از اجرای گلخانه ها بصورت موردی و انتخابی است در حالی که انتظار می رود کل عرصه تولید کشاورزی باید تجهیز شود و در جهت سرمایه گذاری و بالا بردن بهره وری  عموم کشاورزان بهره مند شوند.
  • اثر تسهیلات بانکی در بخش کشاورزی چندان به چشم نمی آید و این مقدار تسهیلات تکافوی نیازهای بخش را نمی دهد. درست است که قانون رفع مواضع تولید مصوب شده است اما عموم کشاورزان از آن بی بهره هستند.
  • نارسایی های و ناهماهنگی ها بخش و بین سازمانی کشاورزان را سر درگم کرده است
  • اگر مدیریت آب با  سازمان آب است و پس جهاد چه کاره است ؟ جایگاه تشکلهای کشاورزی در این بین چیست ؟
  • مشکل بخش کشاورزی هزینه بالای نهاده ها و هزینه بالا است .
  • بازار محصولات کشاورزی هم دچار مشکل است و امروزه اغلب تولیدات کشاورزی صرفه اقتصادی ندارد .   
تعدادی از دیدگاههای کشاورزان و و مسائل و مشکلات مطرح شده از زبان نمایندگان تشکلهای کشاورزی

  

    

 

•    کشاورزان قدر آب را می دانند اما امروز با اعمال سیاستهای کاهش آب، تولید کشاورزی در خطر است
•    عموم مردم در مقابل قانون مساوی هستند اما علیرغم تصویب قانون بیمه تامین اجتماعی از سال 16/12/61 برای بخش کشاورزی حتی یکنفر کشاورز هم از قانون بهرمند نشده است .
•    منابع مالی پایدار برای بیمه تامین اجتماعی کشاورزان پیش بینی شود .
•    سند دار کردن زمینهای زراعی از مشکلات عدیده بخش کشاورزی است پیشنهاد می کند وضعیت موجود اراضی کشاورزی مد نظر قانون گذاری قرار گیرد .
•    نا کارآمدی صندوق بیمه محصولات کشاورزی در تامین غرامت کشاورزان آسیب دیده
•    اقلیمی کردن بیمه محصولات کشاورزی
•    سد وحدت کردکندی سالیان زیادی بلا استفاده مانده است و تقاضا مردوم و کشاورزان آماده سازی سد با هزینه خود کشاورزان و بهره برداری از آن است .
•    کنتور های هوشمند چاهای کشاورزی بدون اطلاع کشاورز برق چاه قطع می کند و محصول آسیب می بیند
•    قیمت تمام شده شیر برای 350/14 ریال است در حالی که کارخانجات 000/11 ریال می خرند و دامداران در هر کیلو شیر تولیدی 3000ریال ضرر می کنند و این وضعیت قابل دوام نیست .
•    اغلب زمینهای کشاورزی حاشیه دریاچه ارومیه در حال نابودی است و کسی از مسئولان هم اعتنایی به کشاورزان نمی کنند
•    سود 17 یا 18 درصدی تسهیلات بانکی در بخش کشاورزی اصلا مقرون به صرفه نیست
•    استمهال وامهای کشاورزان آسیب دیده علرغم مصوبه دولت اجرا نمی شود .
•    پرداخت سود وامهای بالای 20 درصد سنوات گذشته کمر کشاورزان را شکسته است
•    اکثر کشاورزان به سیستم بانکی بدهکار هستند زیرا محصولات کشاورزی به قیمت مناسب با سود معقول به فروش نمی رود
•    دولت باید حمایت خود را از بخش کشاورزی بیشتر کند
•    توسعه بخش کشاورزی موتور محرکه توسعه صنعتی است .
•    اما امروز بازرگانی و دلالی سودش بیشتر از تولید است و هر جا سود دلالی بیشتر باشد تولید دچار مشکل خواهد شد . 

پایان بخش اول گزارش نشست

طبقه بندی: گزارش، اخبار ویژه، اخبار استان،
برچسب ها: نمایندگان مجلس، مطالبات، جلسه، دکتر پزشکیان، دکتر فرهنگی، خانه کشاورز، تشکلهای کشاورزی،
[ دوشنبه 29 شهریور 1395 ] [ 03:56 ب.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره ما

سامانه اطلاع رسانی نظام صنفی کارهای کشاورزی استان آذربایجان شرقی به منظور برقراری ارتباط دو سویه با كشاورزان عضو نظام صنفی كشاورزی و همکاران نظام صنفی در سراسر استان ایجاد و راه اندازی شده است. لذا از كلیه عزیزان درخواست می شود هرگونه اخبار فعالیت ،پرسش و یامشكلات و پیشنهادات خود را ازطریق این سامانه با هیئت مدیره نظام صنفی استان درمیان بگذارند.

برای طرح پیشنهادات وانتقادات و مشكلات خود از گزینه "تماس با ما" استفاده نمایید.همچنین نظرات خود را در مورد هر مطلب می توانید درقسمت " نظر دهید" ارائه كنید.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
صفحات غیرفعال

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic