.
 
پیام رهبری
پیوندهای مفیدتبریز 2018

***برای اطلاع از فعالیتهای روزانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی و مطالب متنوع از بخش کشاورزی استان به کانال تلگرام نظام صنفی استان مراجعه نمایید ***


به گزارش دبیر خانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی، جلسه اطلاع رسانی، آگاه سازی و جلب مشارکت عمومی برای احیای دریاچه ارومیه با حضور جمع کثیری از کشاورزان، اعضای  شورای های اسلامی روستاها،  بخش ها، رئیس و دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان، نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی،  مدیر کل بحران استانداری و مسئول استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه،  مسئولان ادارات و نهادهای دولتی و غیر دولتی شهرستان شبستر و شهر شندآباد در روز سه شنبه 9 شهریور ماه بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد جامع شهر شندآباد تشکیل گردید.
عطاالله هاشمی :
اگر مردم  همراهی کنند بحران قابل کنترل است .
 

عطاالله هاشمی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان با اشاره به وجود بحران آب در جهان گفت:  تغییر اقلیم و کاهش منابع آبی در برخی مناطق دنیا در حال اتفاق افتادن است و ایران نیز دچار بحران کم آبی شده است .  مشکل و بحران استان ما نیز دو چندان است از یک طرف آبهای زیر زمینی دچار بحران شده است و از طرف دیگر خشک شدن قسمت اعظمی از دریاچه ارومیه بحران بزرگتری است که برای کنترل آن نیاز به عزم ملی دارد .
وی با تاکید بر اینکه بحران اب دریاچه ارومیه  هر دو قابل کنترل هستند گفت : در سال 75 دکتر کلانتری در مورد خشک شدن دریاچه ارومیه هشدار داده بود اما با توجه به وفور آب دریاچه کسی آن را باور نمی کرد . اما همه به عینه دیدند که آب دریاچه کم شد و تا حد خشک شدن کامل فاصله چندانی نداشت. امروز نیز دکتر کلانتری با کمک دانشمندان و کارشناسان داخلی و خارجی سعی در مهار بحران دارد و برنامه های اجرایی متعددی را اعلام کرده است و ما به عنوان کشاورزان منطقه وظیفه داریم تا با همراهی دولت و بهره گیری از فن آوری های روز و کار و تلاش مداوم بر این بحران فائق آییم و این قول را دکتر کلانتری داده است اگر مردم  همراهی کنند بحران قابل کنترل است .


آقاپور نماینده مردم شبستر :
کشاورزان باید برای ایجاد ارزش افزوده در محصولات خود اقدام کنند .


نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه یک تهدید و یک بحران بزرگ است افزود : اما با کمک هم میتوان این تهدید و بحران را به یک فرصت تبدیل کرد.
شاید در آینده این فرصت فراهم نشود که دولت برای اجرای سیستمهای آبیاری تحت فشار هزینه کند بنابراین از این فرصت باید برای یکپارچه سازی اراضی کشاورزی و باغات و اجرای شبکه آبیاری تحت فشار اقدام کرد.
وی افزود : با برداشت آب اضافی از چاههای کشاورزی، آبهای زیر زمینی به تدریج شور و نابود خواهند شد و ما مجبور هستیم که میزان برداشت آب اضافی را مدیریت کنیم و تعادل لازم را در آبهای زیر زمینی ایجاد نماییم .
نماینده مردم شبستر با تاکید بر اجرای تصفیه خانه فاظلاب شهرهای منطقه شبستر گفت: با تدبیر واجرای طرحهای تصفیه فاضلاب آب ارزان تری را می توان به دریاچه ارومیه روانه کرد.
آقاپور با اشاره به ایجاد ارزش افزوده در بخش کشاورزی افزود : دوران ارزان فروشی و خام فروشی تمام شده است و کشاورزان باید برای ایجاد ارزش افزوده در محصولات خود اقدام کنند .
دکتر ساعی نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه:
با کاهش 40 درصد مصرف آب کشاورزی در 5 سال می توان بحران کم آبی را مهار کرد.


دکتر ساعی نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه در استان آذربایجان شرقی نیز با اشاره به کار عملی و تحقیقاتی در موضوع دریاچه ارومیه گفت : در ابتدی کار احیای دریاچه ارومیه تیمهای ویژه ای برای مطالعه و تحقیق تشکیل شد و 6 ماه فرصت داده شد تا حدود 500 از دانشمندان و نخبگان داخلی و خارجی کار مطالعاتی انجام دهند و راهکارهای عملی را ارائه دهندو حاصل آن 26 راهکار عملی می باشد که اکنون ستاد احیای دریاچه پیگیر اجرای آن می باشد.
نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به رحمت الهی و بارش های خوب در دوسال گذشته گفت : در سال اول علیرغم بارش خوب در حد قابل قبول و انتظار ی به ارتفاع دریاچه افزود نشد اما با  انجام کار های اجرایی و به نتیجه رساندن برخی  از آنها خوشبختانه امسال بالای 54 سانتی متر افزایش ارتفاع نیز داریم .  وی افزود تا پایان 1402 برنامه های ستاد احیای دریاچه ادامه خواهد داشت تا وضعیت دریاچه به تراز اکولوژیک برسد.
ساعی افزود:  به اعتقاد من مردم نقش اصلی را در این بین دارند و با کاهش 40 درصد مصرف آب کشاورزی در 5 سال می توان بحران را مهار کرد .
وی گفت : حق آب دریاچه 57/2 میلیارد متر معکب است که می توان با صرفه جویی 8 درصد در هر سال  34/1 میلیارد متر مکعب در آب کشاورزی صرفه جویی کرد و آن را روانه دریاچه نمود که عمده ترین میزان صرفه جویی در استان آذربایجان غربی است و برای آذربایجان شرقی در حد 10 درصد این مقدار می باشد.
ساعی مدیر کل بحران استان افزود:  مطالعات انجام یافته نشان میدهد که برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه جزو برنامه های موفق و مهم کشور می باشد و در دنیا کمتر موردی از دریاچه ها یافت میشود که پس از خشک شدن بتوانند آن را مجددا احیا کنند.طبقه بندی: اخبار استان، اخبار شهرستانها،
برچسب ها: نمایندگان مجلس، آب، دریاچه ارومیه، ستاداحیا، ساعی، عطااله هاشمی، شبستر،
[ پنجشنبه 18 شهریور 1395 ] [ 10:03 ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره ما

سامانه اطلاع رسانی نظام صنفی کارهای کشاورزی استان آذربایجان شرقی به منظور برقراری ارتباط دو سویه با كشاورزان عضو نظام صنفی كشاورزی و همکاران نظام صنفی در سراسر استان ایجاد و راه اندازی شده است. لذا از كلیه عزیزان درخواست می شود هرگونه اخبار فعالیت ،پرسش و یامشكلات و پیشنهادات خود را ازطریق این سامانه با هیئت مدیره نظام صنفی استان درمیان بگذارند.

برای طرح پیشنهادات وانتقادات و مشكلات خود از گزینه "تماس با ما" استفاده نمایید.همچنین نظرات خود را در مورد هر مطلب می توانید درقسمت " نظر دهید" ارائه كنید.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
صفحات غیرفعال

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic