تبلیغات
.

.
 
پیام رهبری
پیوندهای مفیدتبریز 2018

***برای اطلاع از فعالیتهای روزانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی و مطالب متنوع از بخش کشاورزی استان به کانال تلگرام نظام صنفی استان مراجعه نمایید ***

گردهمایی اطلاع رسانی ، آگاه سازی و جلب مشارکت های عمومی کشاورزان وبهره برداران برای احیای دریاچه ارومیه با حضور ساعی مدیر کل بحران استان و نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه در استان آذربایجان شرقی، فرج اللهی فرماندار بناب،  هاشمی رئیس نظام صنفی استان، پاک نیا مدیر مشارکتهای مردمی سازمان آب مطقه ای استان،  صادقی مدیر جهاد کشاورزی، آقاپور مدیر آب شهرستان بناب و جمع کثیری از کشاورزان، حق آب داران و اعضای شورای اسلامی روستاهای شهرستان بناب در محل مسجد روستای قره چپق برگزار گردید.

به گزارش دبیرخانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی؛ گردهمایی اطلاع رسانی ، آگاه سازی و جلب مشارکت های عمومی کشاورزان و بهره برداران برای احیای دریاچه ارومیه شهرستان بناب روز یکشنبه 8 شهریور با حضور ساعی مدیر کل بحران استان و نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه در استان آذربایجان شرقی، فرج اللهی فرماندار بناب،  هاشمی رئیس نظام صنفی استان، پاک نیا مدیر مشارکتهای مردمی سازمان آب مطقه ای استان،  صادقی مدیر جهاد کشاورزی، آقاپور مدیر آب شهرستان بناب و جمع کثیری از کشاورزان، حق آب داران و اعضای شورای اسلامی روستاهای شهرستان بناب در محل مسجد روستای قره چپق برگزار گردید.
فرج اللهی فرماندار شهرستان بناب ضمن تقدیر از همراهی مردم منطقه با سیاستهای و برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت : جای بسی افتخار که مردم منطقه با درک شرایط وضعیت بحرانی آب دریاچه ارومیه بصورت داوطلبانه الگوی کشت خود را از محصولات پر آب بر مانند پیاز به کم آب بر تغییر دادند. به طوری که امروز گزارش می شود داده می شود که از مزارع پیاز از 300 هکتار به کمتر از 5 هکتار رسیده است و در طول 36 سال گذشته 101 هکتار از مزراع شهرستان به آبیاری تحت فشارمجهز شده اند اما در عرض دو سال گذشته به 610 هکتار رسیده است و امیدواریم شتاب وسرعت اجرای سیستمهای آبیاری تحت فشار به همین منوال پیش برود ان شاالله در پایان برنامه ششم توسعه به 2000هکتار برسانیم .
فرماندار بناب گفت : با اجرایی برنامه های کاهش مصرف آب کشاورزی خوشبختانه نه تنها سطح ایستایی سفره های زیر زمینی در یک سال گذشته پایین نرفته بلکه افزایش هم یافته است .ساعی مدیر کل بحران استان و نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز با اشاره به اهمیت آب در زندگی بشری افزود: آب مایه حیات و دوام زندگی است و درصورت کمبود یا فقدان آب حیات امکان پذیر نمی باشد. خوشبختانه مردم شهرستان بناب مشکل کمبود آب را بخوبی حس کرده اند و با همت مردم قره چپق و روستاهای حاشیه دریاچه ارومیه در شهرستان بناب در تغییر الگوی کشت و کور کردن چاههای کشاورزی غیر مجاز قابل تقدیر است.
نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: حق آب سالانه دریاچه ارومیه صدور 5/2 میلیارد متر مکعب آب است . که برای تامین آن اقدامات خوبی شروع شده است و با لایروبی رودخانه های، انتقال مقدار از آب سایر حوضه ها و تصفیه پساب فاضلاب شهرهای حاشیه و کاهش 40 درصدی مصرف اب در بخش کشاورزی قابل تحقق است.
ساعی با اشاره به وضعیت اسفناک دریاچه در سال گذشته گفت : وضعیت دریاچه در سال گذشته بسیار نگران کننده بود ولی با افزایش رها سازی ازسدها، افزایش بارشهای جوی، کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی بحمد الله امسال نه تنها کاهش سطح دریاچه اتفاق نیافتاده بلکه نسبت به سال گذشته 54 سانتی متر افزایش ارتفاع سطح آب دریاچه را داریم.
وی با اشاره به در خواست اهالی که توسط دبیر اجرایی نظام صنفی در ابتدای جلسه مطرح شد گفت: همه ی خواسته های مردم کاملا بجا و منطقی است و ان شاالله در آینده نزدیک برای اجرایی شده آنها برنامه ریزی خواهد شد.
ساعی در پاسخ به پرسش یکی از کشاورزان در مورد وضعیت کارخانه کاوه سودا گفت : کارخانه کاوه سودا برای برداشت نمک دریاچه و ساخت شیشه احداث شده است و بنده اخیرا از کارخانه و محلهای برداشت نمک بازدید کرده ام ، ما به شدت مراقب برداشتها و فعالیتهای کارخانه مذکور هستیم  و کاملا آنها را زیر نظر داریم و تلاش ما بر این است که کارخانه مذکور که محل اشتغال بیش از 1200 نفر می باشد با رعایت مسائل زیست محیطی و کاهش تبعات منفی به فعالیت خود ادامه دهد.عطااله هاشمی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان نیز طی سخنانی با تاکید بر اینکه من هم مثل شما کشاورز هستم و در گذشته چندین بار اجازه تجمع کشاورزان برای آب و محدودیتهای اعمال شده آن را از فرماندار شبستر گرفتم و اصرار بر مصرف آب زیر زمینی برای توسعه کشت وکار بودم اما امروز متوجه شده ام که ما در گذشته اشتباه کرده ایم و نباید اصرار بر مصرف آب زیاد داشت.
وی گفت : خوشبختانه در 20 سال اخیر با تشکیل تشکلهای کشاورزی و مشارکت کشاورزان در جلسات تصمیم گیری و کارشناسی، نمایندگان شما کشاورزان از مسائل اساسی و کلان کشور آگاهی یافته و تلاش داریم تا آنها را در اختیار کشاورزان قرار دهیم.
هاشمی افزود: مطمئن باشید که با انجام فعالیتهای پیش بینی شده و اجرای برنامه های ستاد احیا توسط کلیه دستگاههای مرتبط با احیای دریاچه بزودی شاهد احیای دریاچه و بازگشت دوباره شادی و نشاط به دریاچه خواهیم بود .
پاک نیا مدیر مشارکت مردمی سازمان آب منطقه ای استان نیز با اشاره به بر آوردهای کارشناسان که خشکسالی ها حدود 40-30 سال آینده نیز ادامه خواهد یافت گفت : اگر در مصرف آب صرفه جویی نشود گرفتار کم آبی و بی آبی خواهیم شد.
وی افزود علیرغم انجام فعالیتهای متعدد در زمینه کاهش مصرف آب و اجرای سیستمهای آبیاری تحت فشار و لوله گذاری ها و تغییر الگوی کشت هنوز تهدید کم آبی رفع نشده است و باید باورمان باشد که همیشه در مصرف آب صرفه جویی کنیم.
مدیر مشارکت های مردمی سازمان آب پیشنهاد داد زنگ آب در مدارس هرروز نواخته شود و روزانه صرفه جویی در مصرف آب به دانش آموختگان گوشزد شود .

درپایان از طرف اهالی لوح تقدیر برای تلاشهای ارزنده دراحیای دریاچه ارومیه به آقایان : دکتر کلانتری، دکتر ساعی، دکترهاشمی، مهندس پاک نیا، مهندس صادقی، مهندس آقاپور اهدا گردید.
طبقه بندی: اخبار استان، اخبار شهرستانها،
برچسب ها: آب، ستاداحیای دریاچه، سازمان آب، فرماندار،
[ سه شنبه 9 شهریور 1395 ] [ 12:15 ب.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره ما

سامانه اطلاع رسانی نظام صنفی کارهای کشاورزی استان آذربایجان شرقی به منظور برقراری ارتباط دو سویه با كشاورزان عضو نظام صنفی كشاورزی و همکاران نظام صنفی در سراسر استان ایجاد و راه اندازی شده است. لذا از كلیه عزیزان درخواست می شود هرگونه اخبار فعالیت ،پرسش و یامشكلات و پیشنهادات خود را ازطریق این سامانه با هیئت مدیره نظام صنفی استان درمیان بگذارند.

برای طرح پیشنهادات وانتقادات و مشكلات خود از گزینه "تماس با ما" استفاده نمایید.همچنین نظرات خود را در مورد هر مطلب می توانید درقسمت " نظر دهید" ارائه كنید.

نشانی ما : تبریز - بلوارآزادی - حدفاصل میدان جهاد و زیرگذرلاله - سازمان جهادكشاورزی استان آذربایجان شرقی - طبقه همكف - اتاق 145 - نظام صنفی كشاورزی ومنابع طبیعی استان آذربایجان شرقی تلفن 34494145-041 - فاکس 34407170- 041 - همراه 09148137983
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
صفحات غیرفعال

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :