.
 
پیام رهبری
پیوندهای مفیدتبریز 2018

***برای اطلاع از فعالیتهای روزانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی و مطالب متنوع از بخش کشاورزی استان به کانال تلگرام نظام صنفی استان مراجعه نمایید ***گردهمایی اطلاع رسانی ، آگاه سازی و جلب مشارکت عمومی برای احیای دریاچه ارومیه جمعه شب همزمان با چهارمین روز ازهفته دولت باحضور بیش از 130 نفر از کشاورزان ، حق آبه داران و صاحبان چاههای کشاورزی و اعضای شوراهای اسلامی و اهالی بندر شرفخانه در مسجد جامع  شرفخانه برگزارشد.

به گزارش دبیرخانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی؛ گردهمایی اطلاع رسانی ، آگاه سازی و جلب مشارکت عمومی برای احیای دریاچه ارومیه درجمعه شب همزمان با چهارمین روز ازهفته دولت باحضور بیش از 130 نفر از کشاورزان ، حق آبه داران و صاحبان چاههای کشاورزی و اعضای شوراهای اسلامی و حضور طالب پور فرماندار شبستر، آقاپور نماینده مردم شبستر، عطااله هاشمی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان، پاک نیا مدیرمشارکتهای مردمی سازمان آب منطقه ای، فتحی مدیرجهادکشاورزی شهرستان و شهردار و اعضای شورای شهرشرفخانه ، نظری نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه و و دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان در محل مسجد جامع شهر بندری شرفخانه  شهرستان شبستر برگزارشد.
عطااله هاشمی:
موضوع خشک شدن دریاچه از حالت امنیتی خارج و به یک موضوع حیاتی و زیست محیطی تبدیل شد.
عطااله هاشمی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به تغییر اقلیم در جهان و ایران افزود: منطقه ما در یک منطقه خشک و نیمه خشک قراردارد و متوسط بارندگی این کشورها بسیار پایین تر از متوسط جهانی است و این کم آبی همه ما را نگران کرده است. خوشبختانه در دولت تدبیر و امید توجه به احیای دریاچه زیادشد و موضوع خشک شدن دریاچه از حالت امنیتی خارج و به یک موضوع حیاتی و زیست محیطی تبدیل شد.
هاشمی افزود: کارهای اساسی و زیر بنایی برای احیای دریاچه شروع شده است و درحال انجام هستند از جمله می توان به اتصال زرینه رود و سیمینه رود و اتصال آب آن به پیکره دریاچه، لایروبی رودخانه آجی پای و سایر رودخانه های منتهی به دریاچه، انتقال آب رودزاب و اجرای سیستمهای آبیاری تحت فشار و کم فشار و کنتورگذاری چاههای عمیق کشاورزی و جلوگیری از حفرچاههای غیر مجاز از اقدامات خوب و اساسی دولت برای احیای دریاچه ارومیه است.فرماندار شبستر :
اجرای سیستم آبیاری نوین یک انتخاب نیست بلکه یک اجبار است.
طالب پور فرماندار شهرستان شبستر نیز با تاکید بر این که انتخاب و اجرای سیستم آبیاری نوین یک انتخاب نیست افزود: امروز باتوجه به وضعیت بحرانی آب ما مجبور به اجرای سیستمهای آبیاری تحت فشار هستیم چرا که تغییر اقلیم را می بینیم و زمستانهای گرم و تابستانهایی با بارانهای سیل آسا را قبلا شاهد نبودیم.
وی گفت: متاسفانه سطح ایستایی آبهای زیر زمینی پایین رفته است و زمانی چاهها درعمق 18 متری آب داشتیم ولی امروزه 180متری آب داریم و نمی توان با این رویه مصرف آب را ادامه داد.
فرماندار شبستر با اشاره به اقدامات انجام یافته در زمینه آبیاری تحت فشار افزود: در طول سنوات گذشته بیش از 3400 هکتار سیستم آبیاری تحت فشار اجرا شده است و که در نتیجه به میزان 750 هزار متر مکعب صرفه جویی آب  داشته است.
وی گفت: اصلاح الگوی کشت هم باید مورد توجه قرار گیرد و ما در مزارع و باغات از محصولات کم آب بر باید استفاده کنیم تا میزان آبیاری کاهش یابد.نماینده سازمان آب:
در دنیا هیچ چیز جایگزین آب وجود ندارد.

پاک نیا مدیر مشارکتهای مردمی سازمان آب منطقه ای استان با اشاره به جهانی بودن مشکل آب گفت: هم اینک در چهار ایالت آمریکا حالت بحران آب اعلام شده است و آنها مجبور شده اند مصرف آب را کاهش بدهند.
وی گفت: زندگی و حیات انسان به آب وابسته است و بدون آب زندگی و حیات موجودات جهان نابود خواهدشد و در دنیا هیچ چیز جایگزین آب وجود ندارد.بنابر این آب یک ماده مقدس و حیاتی است و همه مکلف به حفظ و حراست از آن برای نسلهای فردا هستیم.
پاک نیا افزود: شهر بندری شرفخانه در خط مقدم بحران دریاچه قراردارد و آسیبهای خشک شدن را مشاهده می کنید همه باید با همکاری هم درکاهش مصرف آب به همدیگر کمک کنیم و با نصب تجهیزات کاهش مصرف آب در مزارع، باغات و خانه های خود در این امر مشارکت کنید.مدیرجهادکشاورزی شبستر:
همیاران کشاورزی در روستاها تشکیل می شود.

فتحی مدیرجهادکشاورزی شهرستان شبستر نیز با اشاره به اینکه درحال حاضر کشاورزان متهم به مصرف بی رویه و هدر رفت آب هستند افزود: ما متهم هستیم که آب را هدر می دهیم درحالی که آمار واقعی مصرف و هدر رفت سایر بخشها بیان نمی شود و فشارها بر کشاورزان روز بروز بیشتر می شود.
مدیرجهادکشاورزی با اشاره به اجرای فعالیتهای آموزشی و ترویجی جهادکشاورزی درخصوص کاهش مصرف آب گفت: ما کلاسهای زیادی را در خصوص مصرف بهینه آب، تغییر الگوی کشت، اجرای سیتمهای آبیاری تحت فشار اجرا کرده ایم و مرتب هم اجرا می کنیم و از طریق برنامه های رادیویی و تلویزیونی برنامه های پخش می شود.
فتحی با اشاره به اجرای طرح پهنه بندی گفت: ما برای هر روستا کارشناس تعیین کرده ایم و انتظار داریم کشاورزان برای اخذ راهنمایی و اطلاعات به آنان مراجعه کنند.
وی به تشکیل همیاران کشاورزی در روستاهای شبستر اشاره کرد و افزود: همیاران کشاورزی متشکل از رئیس شورای شهر یا روستا به عنوان رئیس همیاران کشاورزی، خانه کشاورز، کشاورزان خبره، ریش سفیدان شهر یا روستا و کارشناس پهنه به عنوان دبیر حداقل ماهانه یک جلسه بگذارند و مسائل و مشکلات را مطرح و تصمیم گیری کنند.طبقه بندی: گزارش، اخبار استان، اخبار شهرستانها،
برچسب ها: آب، ستاداحیا، دریاچه ارومیه، شبستر، فرماندار، جهادکشاورزی، سازمان آب،
[ شنبه 6 شهریور 1395 ] [ 02:29 ب.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره ما

سامانه اطلاع رسانی نظام صنفی کارهای کشاورزی استان آذربایجان شرقی به منظور برقراری ارتباط دو سویه با كشاورزان عضو نظام صنفی كشاورزی و همکاران نظام صنفی در سراسر استان ایجاد و راه اندازی شده است. لذا از كلیه عزیزان درخواست می شود هرگونه اخبار فعالیت ،پرسش و یامشكلات و پیشنهادات خود را ازطریق این سامانه با هیئت مدیره نظام صنفی استان درمیان بگذارند.

برای طرح پیشنهادات وانتقادات و مشكلات خود از گزینه "تماس با ما" استفاده نمایید.همچنین نظرات خود را در مورد هر مطلب می توانید درقسمت " نظر دهید" ارائه كنید.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
صفحات غیرفعال

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات