.
 
پیام رهبری
پیوندهای مفیدتبریز 2018

***برای اطلاع از فعالیتهای روزانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی و مطالب متنوع از بخش کشاورزی استان به کانال تلگرام نظام صنفی استان مراجعه نمایید ***


حسین صفایی : کار بررسی آیین نامه اصلاحی  نظام صنفی کشاورزی در کمیسیون اصلی دولت شروع شده است و امیدواریم به زودی تصویب و ابلاغ شود.


به گزارش دبیر خانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی؛ جلسه مشترک نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی با اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی روز گذشته با درخواست و هماهنگی عطااله هاشمی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی به اتفاق اعضای هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی و آقایان مهندس صفایی،دکتر مسلمی، مهندس ملک زاده و مهندس خان محمدی و مسئول امور تشکلهای کشاورزی استان با اعضای کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شواری اسلامی دیدار و درباره جایگاه نظام صنفی کشاورزی و مسائل و مشکلات مهم بخش کشاورزی به بحث و تبادل نظر پرداختند.
در این دیدار حسین صفایی مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی  با اشاره به تاریخچه تشکیل نظام صنفی در کشور گفت: قانون نظام صنفی در کشور بالای 50 سال قدمت دارد ولی این قانون شامل فعالیتهای کشاورزی نمی شد و کشاورزان فاقد صنف ویژه خود بودند. که از سال 89 با ابلاغ آیین نامه  نظام صنفی کشاورزی، نظام صنفی در سراسر کشور تشکیل گردید. مطابق مصوبه هیئت دولت پس از سه سال از اجرا، آیین نامه مورد بازنگری قرار گرفت و 38ماه است که منتظر بررسی و تصویب در هیئت دولت قرار دارد و خوشبختانه از دو روز گذشته کار بررسی آیین نامه اصلاحی  در کمیسیون اصلی دولت شروع شده است و امیدواریم به زودی تصویب و ابلاغ شود.عطا الله هاشمی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی:

درتصویب قوانین بر مبنای واقعیات بخش کشاورزی و از نظرات تشکلهای کشاورزی در تهیه و تنظیم طرحها و آیین نامه ها استفاده شود.

عطا الله هاشمی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز با اشاره به اهداف تشکیل نظام صنفی کشاورزی گفت : ساماندهی و سازماندهی و نظم بخشی به فعالیتهای کشاورزان و دفاع از حقوق قانونی آنان و حضور در مجامع تصمیم گیری و تصمیم سازی از اهداف اصلی تشکیل نظام صنفی کشاورزی است .
وی گفت : کشاورزان امروز قابل قیاس با کشاورزان 30 سال پیش نیستند و امروز کشاورزان اهل تعامل و همکاری، واقعگر، منصف و همراه با برنامه ها و سیاستهای اصلاحی دولت هستند.
رئیس نظام صنفی کشاورزی استان ضمن تشکر از همکاری و همراهی مجلس در تصویب قوانین ولوایح ویژه بخش کشاورزی خواسته های بخش کشاورزی استان از کمیسیون کشاورزی مجلس را برشمرد.
1.    تصویب قوانین بر مبنای واقعیات بخش کشاورزی و استفاده از نظرات تشکلهای کشاورزی در تهیه و تنظیم طرحها و آیین نامه ها
2.    فراهم آوردن شرایط اجرای درست قانون با تهیه آیین نامه های اجرایی شفاف ، گویا و غیر قابل تفسیر توسط مجلس شورای اسلامی
3.    نظارت بر اجرای قوانین مجلس و استفاده از پتانسیل و توانمندیهای تشکلهای کشاورزی و پایش چگونگی اجرای قوانین توسط تشکلهای کشاورزی بویژه نظام صنفی کشاورزی
عطاالله هاشمی افزود : در رابطه با مسائل و مشکلات کشاورزی در حوضه وزرات نیرو گفت : برای افزایش انگیزه در کشاورزان صاحب چاههای کشاورزی  کنتورهای هوشمندبصورت رایگان  نصب و راه اندازی شوند.
وی با اشاره به وقوع سیل اخیر در شهرستان شبستر که خسارت زیادی به کشاورزان وارد کرد افزود : از کمیسیون کشاورزی مجلس می خواهیم تا ردیف اعتباری خاصی برای نقشه برداری و مسیر گشایی و ساماندهی حریم رود خانه کشور منظور کنند.
رئیس نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی همچنین خواستار تعیین تکلیف چاههای غیر مجاز از سوی مجلس شورای اسلامی شد و از مسئولان وزارت نیرو خواست تا در پایش و نظارت بر منابع آبی از پتانسیل نظام صنفی کشاورزی استفاده شود. وی در پایان درخواست کرد تا برای تعاونی های آب بران متولی واحدی انتخاب شود تا از نابسامانی تعاونی ها جلوگیری بعمل آید.


ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور :
در صورت عضویت کلیه شاغلین بخش کشاورزی،نظام صنفی می تواند در بحث الگوی کشت نظارت و ساماندهی نماید.

ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی در بحثهای اشتغال و تولید ناخالص ملی افزود: رشد 5/2 درصدی بخش کشاورزی در سال گذشته و دوران تحریم نشان دهنده پتانسیل بالای کشاورزی کشور است که توانسته است اقتصاد کشور را سر پا نگه دارد و این بخش نیازمند توجه بیشتر است.
رئیس نظام صنفی کشور با اشاره به برخورداری کشاورزان از حقوق بیمه ای افزود: متاسفانه علیرغم این همه تلاش و زحمت کشاورزان از کمترین حقوق بیمه ای بر خوردار می باشند و از سال 61 قانون معافیت کارفرمایی کارگاهای کشاورزی زیر 5 نفر کار گر تصویب شده است که این قانون تعداد بسیار کمی از کارگاههای کشاورزی را شامل می شود.
وی افزود در سال 1390با تصویب بند 100 قانون بودجه، معافیت کارفرمایی شامل کارگاههای کشاورزی که پروانه فعالیت صنفی شد و در سال گذشته بر اساس قانون مصوب از محل 20 درصد عوارض واردات میوه و سبزی معافیت کار فرمایی و خود کار فرما تنها برای تعداد اندکی حدود 12 هزار نفر را شامل میشد که به اذعان همه دست اندر کاران اعتبار مربوطه بسیار اندک و ناپایدار است.
رئیس نظام صنفی کشور در پایان خواستار پیش بینی منابع اعتباری قابل توجه و پایدار برای پوشش بیمه ای کشاورزان شد.
ملک زاده در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد در صورت عضویت کلیه شاغلین بخش کشاورزی، نظام صنفی می تواند در بحث نظارت و ساماندهی الگوی کشت ورود پیدا کند .پیشنهاد تقلیل معافیت کارفرمایی از 5نفر به 3 نفر

 در ادامه بحث بیمه عطا الله هاشمی پیشنهاد کرد با توجه به اینکه اغلب کشاورزان خود نیز کارگر هستند و همراه با خانواده در مزراع کار میکنند، با رضایت کشاورزان تعداد بیمه کارگران کشاورزی از 5 نفر به 3 نفر کاهش یابد به شرطی که خود کشاورز نیز شامل معافیت بشود.

خان محمدی رئیس کانون خبرگان کشاورزی کشور و رئیس نظام صنفی کشاورزی استان زنجان:
نبود الگوی کشت موجب نابسامانی تولید محصولات کشاورزی شده است.

خان محمدی رئیس کانون خبرگان کشاورزی با اشاره به برداشت دیر هنگام گندم در مناطق شمالغرب سردسیر کشور در خواست نمود تا در تخصیص منابع اعتباری خرید تضمینی گندم رعایت عدالت بشود.
وی به تاخیر در پرداخت گندم خریداری شده نیز اشاره کرد و افزود : دولت مگر نمی دانست امسال بالای 10میلیون تن تولید گندم خواهیم داشت و چرا منابع اعتباری آن را تامین نکرده است؟ کشاورزانی  که دیر برداشت میکنند تا یک ماه آینده فصل کاشت شان را می رسدو آنان هنوز پول گندمهای سال گذشته خود را نگرفته اند حال چگونه امسال گندم بکارند.

رئیس کانون خبرگان با اشاره به نابسامانی های تولید محصولات کشاورزی گفت : متاسفانه در کشور الگوی الگو کشت نداریم و این امر موجب نا بسامانی در تولید محصولات کشاورزی شده است و نظام صنفی آماده  است که در  زمینه خرید تضمینی گندم و برنامه ریزی و اجرای الگوی کشت کمک کنند

فریدونی نایب رئیس هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی:
 نظام صنفی درصورت واگذاری کارگزاری بیمه محصولات کشاورزی آماده همکاری با بیمه است.
فریدونی نایب رئیس هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز بر ضروریت تقویت صندوق بیمه محصولات کشاورزی اشاره کرد و افزود : عدم پرداخت  بموقع خسارت  به کشاورزان  موجب کاهش سطح بیمه شده است و درخواست می شود کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در خصوص  تقویت منابع مالی  صندوق بیمه محصولات کشاورزی اقدام نمایند.
وی منطقه ای شدن بیمه و بیمه توافقی را از دیگر خواسته های بخش کشاورزی استان عنوان نمود و افزود :  نظام صنفی  کشاورزی با توجه به گستردگی سطوح تشکیلاتی خود آماده است در صورت واگذاری کا رگزاری بیمه محصولات کشاورزی نسبت به افزایش سطح بیمه ای کمک و مساعدت نمایند.


نکته نظرات نمایندگان عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی


شریعت نژاد نایب رئیس کمیسیون کشاورزی  و نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد 
:
 • موارد مورد نظر نظام صنفی کشاورزی را بصورت مکتوب و با ذکر موضوع و مشکل فعلی و راهکار پیشنهادی به کمیسیون ارائه نمایید.


آقا پور نماینده مردم شهرستان شبستر :

 • تاخیر در پرداخت خسارت بیمه باعث وازدگی کشاورزان از صندوق بیمه شده است.
 • پرداخت خسارت از محل 12-10 چرا باید تامین شود ؟ و چرا منابع پایدار تری در این زمینه در نظر گرفته نمیشود؟
 • برای رسیدگی به مشکلات کشاورزان کارگروه حقوقی تشکیل شود و شامل حقوق کیفری، مدنی و قوانینی  باشد
 • سهم بازار در  اقتصاد کشاورزی کجاست ؟ کشاورزان را باید به سوی بازارهای هدف سوق داد و تولید باید بر اساس نیاز  بازار انجام گیرد
 • چرا خرید گندم خارجی نقد انجام می گیرد ولی گندم داخلی غیر نقدی خریده میشود .


دکتر داوودی نماینده مردم شهرستان سراب :

 • متاسفانه در برنامه ششم توسعه که در حال بررسی تلفیق مجلش شورای اسلامی است  توجه خاصی به بخش کشاورزی نشده است


دکتر نیکزادی
نماینده مردم شهرستان های بم،ریگان،فهرج و نرماشیر:
 • نظام صنفی تلاش کند تا از لحاظ علمی و ساختاری خود را تقویت کند چرا که به تشکلهای قوی برای حل مشکلات کشاورزی نیاز داریم
 • بدون همکاری و همراهی تشکلهای کشاورزی و مردم مشکلات قابل حل نیست .
 • راه برخورد با چاههای غیر مجاز پلمپ کردن نیست .
 • در بارندگی های سیل آسا دیدیم که وزرات نیرو کاری انجام نداده است و از این سیلها بهره برداری نشد


دکتر شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی ونماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه

 • این جلسه بسیار خوب و مفید بود  در آینده هم جلسات دیگری با نظام صنفی کشاورزی خواهیم داشت
 • با توجه به بررسی برنامه ششم در مجلس شورای اسلامی یک هفته فرصت ارائه موارد اصلاحی را داریم.
 • هرگونه پیشنهاد عملی و اجرایی در خصوص برنامه ششم و یا واگذاری امور به نظام صنفی کشاورزی را دارید به کمیسیون ارائه دهید
 • ساختار فعلی بیمه محصولات کشاورزی قابل قبول نیست و باید این ساختار متحول شود.


دکتر مسلمی مدیر کل امور تشکلهای کشاورزی :

 •     اصلاح برخی قوانین مرتبط با بخش کشاورزی و مشارکت دادن نظام صنفی کشاورزی در این مورد.
 •     اعتبار بخشی پروانه های نظام صنفی کشاورزی از طریق الزام دستگاههای دولتی به اخذ پروانه فعالیت برای ارائه خدمات به بخش کشاورزی 
 •   الزام وزرات جهاد کشاورزی به اجرای بند 2 ماده 1 قانون تمرکز وظایف بازرگانی در وزرات جهاد کشاورزی
 •    پیش بینی ردیف اعتباری به دستگاه ناظر دولتی نظام صنفی کشاورزی به منظور امور پشتیبانی و توانمند سازی تشکلهای کشاورزی

     طبقه بندی: گزارش، اخبار استان،
برچسب ها: نمایندگان مجلس، کمیسیون کشاورزی، جلسه مشترک، مجلس،
[ سه شنبه 19 مرداد 1395 ] [ 02:48 ب.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره ما

سامانه اطلاع رسانی نظام صنفی کارهای کشاورزی استان آذربایجان شرقی به منظور برقراری ارتباط دو سویه با كشاورزان عضو نظام صنفی كشاورزی و همکاران نظام صنفی در سراسر استان ایجاد و راه اندازی شده است. لذا از كلیه عزیزان درخواست می شود هرگونه اخبار فعالیت ،پرسش و یامشكلات و پیشنهادات خود را ازطریق این سامانه با هیئت مدیره نظام صنفی استان درمیان بگذارند.

برای طرح پیشنهادات وانتقادات و مشكلات خود از گزینه "تماس با ما" استفاده نمایید.همچنین نظرات خود را در مورد هر مطلب می توانید درقسمت " نظر دهید" ارائه كنید.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
صفحات غیرفعال

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو