.
 
پیام رهبری
پیوندهای مفیدتبریز 2018

***برای اطلاع از فعالیتهای روزانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی و مطالب متنوع از بخش کشاورزی استان به کانال تلگرام نظام صنفی استان مراجعه نمایید ***

شهردار تبریز : پروژه پارک بزرگ، هیچ تعارضی با ادامه تلاش‌ مالکان قانونی زمین‌های کشاورزی محدوده نخواهد داشت؛ در این راستا، بخش‌هایی که در تملک قانونی کشاورزان است، در قالب مزارع زیبایی شهری مورد توجه خواهند بود.

به گزارش دبیرخانه نظام صنفی کشاورزی آذربایجان شرقی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهریار ، دکتر نجفی شهردار تبریز در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه پارک بزرگ تبریز، با اشاره به پیشینه پارک بزرگ تبریز یادآور شد: شهرداری تبریز سال‌های سال، دست‌به‌گریبان تملک و آزادی زمین‌های این مجموعه بوده؛ به طوری که برخی زمین‌ها چند بار تملک شده است.

وی اضافه کرد: با پشتوانه‌ها و مشوق‌هایی که در بخش‌های مختلف برای این پروژه در نظر گرفته شده است، این منطقه طبق زمان‌بندی مشخص، ۳۶ ماه دیگر، به یکی از قطب‌های مهم فرهنگی و تفریحی شهر تبدیل خواهد شد.

شهردار تبریز با اشاره به همجواری پروژه پارک بزرگ تبریز با اراضی کشاورزی این محدوده اظهار داشت: قدردان تلاش‌هایی هستیم که کشاورزان و صیفی‌‌کاران، سال‌های متمادی در این محدوده به ثمر رسانده‌اند.

وی اظهار داشت: فعالیت‌های کشاورزی محدوده پروژه را فرصتی ارزشمند در ایجاد طراوت شهری و تقویت اقتصاد درون‌زای شهر می‌دانیم.

شهردار تبریز تصریح کرد: پروژه پارک بزرگ، هیچ تعارضی با ادامه تلاش‌ مالکان قانونی زمین‌های کشاورزی محدوده نخواهد داشت؛ در این راستا، بخش‌هایی که در تملک قانونی کشاورزان است، در قالب مزارع زیبایی شهری مورد توجه خواهند بود.

گفتنی است پارک بزرگ تبریز با 500 هکتار محدوده در غرب شهر تبریز قراردارد و به عنوان اصلی ترین مزارع تولید سبزی و صیفی شهر تبریز محسوب می شود که نزدیک به 2000 نفر از کشاورزان و کارگران کشاورزی در آن منطقه به فعالیت کشاورزی ادامه می دهند . اما از اوایل دهه 60 طرح پارک بزرگ تبریز که محدوده مزارع سبزی و صیفی را نیز شامل می شدند توسط شهرداری مطرح و اغلب کشاورزان فعال منطقه مخالفت کردند و تاکنون قسمتی از پارک اجرا شده و مابقی لاینحل مانده بود.نظام صنفی کشاورزی نیزبه علت رسالت ذاتی خود برای دفاع از منافع کشاورزان در سال های 91 و 92 با شهردار تبریز مکاتبه و پیشنهاد ساماندهی مزارع سبزی و صیفی واقع در غرب شهر تبریز را ارائه کرد و در موارد متعددی از سوی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان  پیگیری و در نهایت شورای شهر و شهر داری تبریز بر ابقای کشاورزان صاحب مزارع در قالب طرح پارک بزرگ رضایت داد.

بازخوانی پرونده پارک بزرگ و پیشنهاد نظام صنفی برای شهردار تبریز
در سال 92 درادامه مطلب

پیگیری یک پرونده : لزوم احداث پارک سبزی و صیفی جات در تبریز

باغات سبزی و صیفی منطقه شمالغرب تبریز حدفاصل میدان آذربایجان تا سه راهی فرودگاه و پایین دست محلات حکم آباد، عموزین الدین ( آخر خیابانهای بهار وحجتی )که یکی از مناطق بکر و زیبای تبریز از بعد فضای سبز باغات و زمین های صیفی جات می باشد و مردم را در تمام فصول سال به خود جذب مینمایند تا بدین وسیله شهروندان نیازهای سبزی و صیفی خویش را از آنجا تهیه کنند. مزارع سبزی آن منطقه که قدمتی چند صد ساله دارند  پیش از این ازطریق قنوات وچشمه ها آبیاری می شدند . دراثر توسعه شهر وخیابان کشی ها و خاک برداری ها و ...  چشمه ها وقناتهای منطقه  تخریب شدند و پس از آن با استفاده از چاههای عمیق ونیمه عمیق آبیاری می شوند. خاکهای منطقه بلحاظ خاکورزی و دادن کود حیوانی به بهترین ومرغوبترین خاکهای کشاورزی تبدیل شده است  و حدود ۱۵۰۰ نفر کشاورز وکارگر کشاورزی درآنجا به فعالیت مشغولند.

مدتی است شهرداری  تبریز بعلت قرار گرفتن آن منطقه در محدوده شهری دست روی آنجا گذاشته و آنجا را پارک بزرگ تبریز اعلام کرده است. نظام صنفی کشاورزی استان بلحاظ وظیفه ذاتی خود که همانا دفاع از حق و حقوق کشاورزان است با ارسال نامه ای به شهردار محترم کلانشهر تبریز و شورای اسلامی استان و برخی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی  خواستار جلوگیری از انهدام باغها و مزارع سبزی وصیفی شده و پیشنهاد داده است که مزارع با حفظ کاربری کشاورزی و توان تولید در قالب پارک بزرگ  ساماندهی شوند.

وبلاگ نظام صنفی کشاورزی آذربایجان شرقی اخیرا پیشنهاد احداث پارک سبزی وصیفی درمناطق مذکور را داده است . دبیرخانه نظام صنفی کشاورزی استان ضمن استقبال از این موضوع امیدوار است پیشنهاد مذکور مورد توجه قرار گیرد. درادامه مطالب وعکسهای وبلاگ مذکور آورده شده است.

با توجه به  وجود منطقه بکر در پارک بزرگ تبریز برای بهره برداری و وجود اراضی  انبوه سیفی جات   در حاشیه بلوار آذربایجان میتوان این باغات و زمینهای سیفی کار را با کف سازی  و پارک سازی اصولی به پارک سیفی جات تبریز تبدیل کرد

در این پارک میتوان با قرار دادن سه چرخه های سبد دار در اختیار مردم آنها را به دوچرخه سواری و خرید سبزیجات دلخواهشان ترغیب نمود تا با دوری در پارک کلیه نیازهای خود به سبزیجات را تامین و خرید نمایند

لذا با توجه به مزیت فوق الذکر و با توجه به لزوم توسعه پارک بزرگ پیشنهاد میگردد تا اراضی صیفی جات واقع در حاشیه بلوار آذربایجان به صورت زیر سامان دهی شده و به پارک صیفی جات تبریز تبدیل گردند 

۱- زمین های موجود تقسیم بندی شده و با طرح  درختی حصار کشی شوند و در هر قسمت صیفی جات و گونه های گیاهی مختلف به ترتیب کاشت گردند 

۲- با ایجاد پیاده راه در مرکز  اراضی و سنگ فرش نمودن آن راه دسترسی به آن زمین ها فراهم گردد

۳ -  با تابلوهایی از جنس چوب زمینهای کاشت شده نام گذاری گردد و نوع سبزی و صیفی کاشت شده در آن زمین نوشته شود 

۴ -سبد چرخدار خرید جهت استفاده عموم در ورودی پارک قرار گیرد تا مردم خریدهایشان را با آن سبد چرخدار فروشگاهی حمل کنند 

در پارک صیفی جات تبریز میتوان انواع گونه های سبزیجات و در کنار آن انواع صیفی جات از قبیل گوجه فرنگی و خیار و بادمجان و لوبیا و نخود فرنگی و ... کاشت و به مردم عرضه کرد 

این طرح یک معامله برد برد محسوب میگردد چرا که با ایجاد  یک محل خرید تحت عنوان پارک صیفی جات علاوه بر سر سبز تر نمودن آن منطقه ،خرید کردن از آن محل نیز برای مردم خیلی خوش آیند خواهد بود 

و از طرف دیگر سود مناسب هم برای زمین داران و کشاورزان و هم برای شهرداری عاید خواهد شد تصاویری از وضع موجود زمینهای صیفی جات محدوده  پارک بزرگ
طبقه بندی: اخبار استان، اخبار شهرستانها،
برچسب ها: مزارع سبزی و صیفی، پارک بزرگ، ساماندهی، تبریز، پیگیری یک پرونده،
[ یکشنبه 12 اردیبهشت 1395 ] [ 02:32 ب.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره ما

سامانه اطلاع رسانی نظام صنفی کارهای کشاورزی استان آذربایجان شرقی به منظور برقراری ارتباط دو سویه با كشاورزان عضو نظام صنفی كشاورزی و همکاران نظام صنفی در سراسر استان ایجاد و راه اندازی شده است. لذا از كلیه عزیزان درخواست می شود هرگونه اخبار فعالیت ،پرسش و یامشكلات و پیشنهادات خود را ازطریق این سامانه با هیئت مدیره نظام صنفی استان درمیان بگذارند.

برای طرح پیشنهادات وانتقادات و مشكلات خود از گزینه "تماس با ما" استفاده نمایید.همچنین نظرات خود را در مورد هر مطلب می توانید درقسمت " نظر دهید" ارائه كنید.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
صفحات غیرفعال

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات