تبلیغات
.

.
 
پیام رهبری
پیوندهای مفیدتبریز 2018

***برای اطلاع از فعالیتهای روزانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی و مطالب متنوع از بخش کشاورزی استان به کانال تلگرام نظام صنفی استان مراجعه نمایید ***


به گزارش نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی ؛ اولین جلسه گردشگری کشاورزی استان بمنظور توسعه گردشگری کشاورزی و استفاده از ظرفیتهای موجود ، شناسایی و ساماندهی مراکز و نقاط گردشگری و ایجاد اشتغال دربخش روز پنجشنبه 26 فروردین 1395 با حضور عطااله هاشمی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان و رئیس کمیسیون آب،کشاورزی و منابع طبیعی استان ، آل هاشم مدیرکل امورعشایری استان، غفاری مدیرسازمان تعاون روستایی استان، قره باغی مدیرصنایع کشاورزی سازمان جهادکشاورزی استان ، حمزه زاده معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان، صادقی معاون اداره کل منابع طبیعی استان، داود شیرمحمدی مسول امورتشکلهای کشاورزی سازمان تعاون روستایی استان، کریم ذوالفقاری دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان و رهبری دبیر اجرایی شهرستان بستان آباد و دونفر از دارندگان پروانه فعالیت کارشناس گردشگری کشاورزی درمحل معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری واقع در خانه تاریخی حیدر زاده تشکیل گردید.


هاشمی: آموزش، حمایت و هدایت شرط توفیق درگردشگری کشاورزی است.

عطااله هاشمی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان با تاکید بر تنوع جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی افزود: در استان آذربایجان شرقی ظرفیتها و پتانسیلهای عظیمی از لحاظ گردشگری وجود دارد که مورد غفلت واقع شده است. وضعیت آب و هوا، طبیعت بکر و ظرفیتهای عظیم روستایی، عشایری و کشاورزی از پتانسیلهای جذب گردشگری کشاورزی می باشند که ما کشاورزان کمتر مجال پرداختن به آن را داشته ایم.
رئیس کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی شورای اسلامی استان گفت: نظام صنفی کشاورزی بر حسب ماموریت محوله در بخش گردشگری وارد شده است و با تمام توان برای رونق گردشگری کشاورزی و ایجاد زمینه اشتغال کشاورزان بویژه در حاشیه دریاچه ارومیه تلاش خواهد کرد.
هاشمی با تاکید بر نداشتن پیشینه گردشگری توسط کشاورزان و صاحبان پروانه فعالیت افزود: آموزش کارشناسان و شاغلان این بخش ؛ حمایت از موضوع گردشگری کشاورزی از سوی دستگاههای مرتبط و هدایت در مسیردرست گردشگری کشاورزی در جهت رونق و توسعه بخش را خواستار شد.مدیرتعاون روستایی استان: مصمم هستیم  گردشگری کشاورزی را با حضور تشکلهای کشاورزی توسعه داده و حمایت کنیم.
غفاری مدیر سازمان تعاون روستایی با اشاره به جلساتی که درمورد گردشگری کشاورزی با نظام صنفی کشاورزی داشته است گفت: مصمم هستیم  گردشگری کشاورزی را با حضور تشکلهای کشاورزی توسعه داده و حمایت کنیم.
وی ضمن برشمردن برخی پتانسیلهای گردشگری کشاورزی گفت: قناتها، آبیاری سنتی سفالینه، زندگی در آلاچیق های عشایری، وجود جنگلهای بکر ارسباران و دهها مورد دیگر از پتانسیلهای بیشماری است که نیاز به شناسایی توسط سازمانهای دولتی و غیر دولتی دارد.
مدیرسازمان تعاون روستایی استان با تاکید بر تعریف گردشگری کشاورزی مورد نظر بخش کشاورزی گفت: لازم است تعریف کاملی از گردشگری کشاورزی و الزامات و زیر ساختها ی آن مشخص شود و برای جذب توریستها نباید مناطق مستعد بصورت انفرادی و مجزا دیده شود بلکه بصورت مجموعه نقاط و مسیر های گردشگری تعیین و مشخص گردد تا از یک نقطه ای شروع و با طی مسیر به انتها برسد. لازم است با همکاری و هماهنگی نهادهای مختلف محصولات طبیعی کشاورزان که اغلب ارگانیک نیز هستند برای مصرف و سوغاتی عرضه شود.
غفاری در پایان خواستار به رسمیت شناخته شدن موضوع گردشگری کشاورزی از سوی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و سایر دستگاهها و نهادها شد.

قره باغی: آلاچیق های رنگارنگ ایل شاهسون از زیباترین آلاچیق های دنیا است که در مناطق دیگر نظیر ندارد
قره باغی مدیرصنایع کشاورزی نیز با تعریف صنعت اکو توریسم گفت: صنعت اکو توریسم یا طبیعت گردی صنعتی است که موجب تمیزی و پاکیزگی محیط زیست می شود، تماما در اختیار خودمان است و موجب آبادی و رونق اقتصادی مناطق کشاورزی و توریستی می شود.این صنعت سومین صنعت شناخته شده دنیا است و ما پتانسیلهای زیادی در این صنعت داریم که لازم است شناسایی و معرفی شوند.
وی با برشمردن برخی زیباییهای گردشگری کشاورزی موجود در استان افزود: آلاچیق های رنگارنگ ایل شاهسون از زیباترین آلاچیق های دنیا است که در مناطق دیگر نظیر ندارد. فرهنگ، آداب و رسوم ، صنایع دستی و تولیدی عشایر و روستائیان، زندگی در آلاچیق های عشایری ییلاقات از شیردوشی گرفته تا آب آوردن از چشمه یا قنات پایین دست ویا از آشپزی در چادر گرفته تا پخت نان و پشم چینی و مراقبت از دامها، داروهای گیاهی و دهها مورد دیگر از زیباییها و جذابیهای گردشگری می تواند بحساب بیاید.آل هاشم: امورعشایری از گردشگری کشاورزی استقبال و حمایت می کند.
آل هاشم مدیرکل امورعشایری استان نیز با اشاره خستگی مردم از زندگی شهری و آپارتمان نشینی گفت: زندگی شهری و آپارتمان نشینی باعث شده است که مردم به طبیعت روی بیاورند و چند روزی را فارغ از هیاهوی شهری در آرامش بسر برند.
وی با تاکید بر اینکه امورعشایری استان هیچگونه ردیف اعتباری برای مباحث فرهنگی، آموزشی و ورزشی عشایر ندارد افزود : ما بر حسب علاقه و دلبستگی هایی که به شادی و نشاط عشایر داریم جشن سوارکاری منطقه عشایری قره قیه را راه اندازی کردیم و همه ساله علاقمندان زیادی از مناطق مختلف استان و کشور برای دیدن این جشن می آیند و روز بروز بر کیفیت و استقبال از آن زیاد می شود.
وی با اشاره به لباسهای زنان عشایر گفت: لباسهای زنان عشایر از زیباترین و خوش رنگ ترین و متنوع ترین لباسهای دنیاست که در عین حال بهترین حجاب نیز است. نحوه پخت و پز ، زندگی عشایری ، نحوه تهیه آب، روشنایی، تولیدات عشایری، مراسمات و رسوم عشایری از جاذبه های گردشگری مناطق عشایری هستند.
مدیرکل امورعشایری با اشاره به ایجاد اکو موزه عشایر در تبریز گفت: در پارک عباس میرزای تبریز اکو موزه عشایری ایجاد شده بود که مردم از آن بازدید و استقبال می کردند و با علاقه مندی خاص از محصولات عشایر خرید می کردند.
وی در پایان ضمن حمایت و استقبال از موضوع گردشگری کشاورزی درخواست کرد مناطق عشایری مورد نظر گردشگری باید تعریف و مشخص شود و به شرکتها و بخش خصوصی واگذارگردد.

صادقی : آماده واگذاری اراضی ملی و دولتی برای گردشگری کشاورزی هستیم
صادقی معاون اداره کل منابع طبیعی استان نیز با اشاره ظرفیتهای مختلف گردشگری کشاورزی در عرصه های منابع طبیعی استان گفت: ما در منابع طبیعی و آبخیزداری استان برای طرحهای کردشگری کشاورزی آماده واگذاری اراضی ملی و دولتی هستیم وآماده هستیم با شرکتها و نظام صنفی در این خصوص همکاری نماییم.پیشنهادات ومشکلات مطرح شده از زبان دو نفر از دارندگان پروانه فعالیت کارشناس گردشگری کشاورزی
- شناسایی مناطق گردشگری کشاورزی توسط دستگاههای ذیربط - تسهیل در اخذ مجوز تور گردشگری برای دارندگان پروانه فعالیت - نداشتن آموزشهای لازم - عدم همکاری و حمایت  سازمان جهادکشاورزی و نظام مهندسی کشاورزی - تعریف دقیق گردشگری کشاورزی - برگزاری تورهای ویژه کشاورزان - اجرای تورهای ویژه میوه چینی و برداشت محصول ...

حمزه زاده :
حمزه زاده معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان نیز ضمن استقبال از تشکیل جلسه گردشگری کشاورزی افزود: کمیته طبیعت گردی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وجود دارد و گردشگری کشاورزی نیز جزو اکو توریسم محسوب می شود.متاسفانه این موضوع در کشور ما مغفول مانده است و امیدواریم با همت نهادهای مختلف شاهد رونق گردشگری کشاورزی و طبیعت گردی باشیم.
وی با اشاره به نظرات و پیشنهادهای اعضای جلسه افزود: لازم است کمیته گردشگری کشاورزی ذیل کمیته طبیعت گردی تشکیل شود تا مسائل گردشگری کشاورزی بطور جدی پیگیری شود. در بحث آموزش سازمان میراث فرهنگی سرفصلهای آموزشی تعریف شده دارد و لازم است در قالب تفاهم نامه ای مشترک برای دارندگان پروانه آموزشهای لازم داده شود.
حمزه زاده گفت: لازم است کارشناسان گردشگری کشاورزی دارای کارت معرفی از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باشند. درخصوص مجوز تور گردشگری نیز درکمیته مذکور طرح و بررسی شود.برای فعالیت تورهای گردشگری کشاورزی لازم است نظام صنفی یا درقالب تعاونی یا شرکت مجوز بند « ب » اخذ شود.
معاون میراث فرهنگی و گردشگری استان افزود: برای گردشگری کشاورزی لازم است تقویم رویدادها تهیه و تنظیم شود بطور مثال جشنواره اسب سواری منطقه عشایری ، جشنواره برداشت گل محمدی ، جشنواره برداشت انگور و مشخص شود در چه زمان و مکانی برگزار می گردد.درخصوص ساختار بایدمناطق گردشگری تعریف شود .
 
مصوبات جلسه:
- مقرر گردید کمیته کاری گردشگری کشاورزی با حضور نمایندگان سازمانهای جهادکشاورزی، امورعشایری، منابع طبیعی، تعاون روستایی، معاونت گردشگری و نظام صنفی کشاورزی تشکیل و روی موضوع گردشگری کارشود.
- مقرر گردید دبیرخانه گردشگری کشاورزی در محل معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری تشکیل شود.
- مقر شد دبیرخانه گردشگری کشاورزی طی نامه ای نمایندگان دستگاههای شرکت کننده در جلسه را جهت حضور در کمیته کاری معرفی نمایند.طبقه بندی: گزارش، اخبار استان،
برچسب ها: گردشگری کشاورزی، جلسه، عطااله هاشمی، منابع طبیعی، امورعشایری، میراث فرهنگی وگردشگری،
[ یکشنبه 29 فروردین 1395 ] [ 02:32 ب.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره ما

سامانه اطلاع رسانی نظام صنفی کارهای کشاورزی استان آذربایجان شرقی به منظور برقراری ارتباط دو سویه با كشاورزان عضو نظام صنفی كشاورزی و همکاران نظام صنفی در سراسر استان ایجاد و راه اندازی شده است. لذا از كلیه عزیزان درخواست می شود هرگونه اخبار فعالیت ،پرسش و یامشكلات و پیشنهادات خود را ازطریق این سامانه با هیئت مدیره نظام صنفی استان درمیان بگذارند.

برای طرح پیشنهادات وانتقادات و مشكلات خود از گزینه "تماس با ما" استفاده نمایید.همچنین نظرات خود را در مورد هر مطلب می توانید درقسمت " نظر دهید" ارائه كنید.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
صفحات غیرفعال

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :